Tychy: samorządy chcą objąć udziały w spółce prowadzącej szpital

Lokalne samorządy chcą objąć nowe udziały w spółce Megrez zarządzającej dawnym szpitalem wojewódzkim w Tychach. Prezydent Tychów zapowiedział w poniedziałek (10 lutego), że w czwartek przedstawi władzom województwa pełną ofertę. W tym roku ma ona opiewać na kilka milionów.

Megrez to należąca w 100 proc. do województwa śląskiego spółka, która w 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitalnymi dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach. Sam kompleks szpitalnych budynków należy do województwa śląskiego.

W ostatnich miesiącach władze regionu ogłosiły, że zamierzają sprzedać spółkę, pojawiły się też informacje o jej wstępnej wycenie. Temat stał się głośny, gdy pod koniec stycznia posłowie PiS mówili m.in. o tyskiej placówce w Sejmie - obok sprawy sprzedanej już podobnej samorządowej spółki zarządzającej szpitalem w Mysłowicach.

- Mamy propozycję, aby nie sprzedawać udziałów w spółce Megrez, tylko żebyście państwo zgodzili się na podwyższenie jej kapitału tak, abyśmy nowe udziały mogli objąć my, czyli samorząd miasta Tychy, powiat bieruńsko-lędziński i pięć jednostek samorządu wchodzące w skład tego powiatu, czyli Bieruń, Lędziny, Chełm, Imielin i Bojszowy - mówił podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Dziuba przypomniał, że samorządy wojewódzki i zainteresowane lokalne niedawno zgodziły się, że ich "wspólnym, strategicznym celem jest zachowanie dotychczasowych funkcji szpitala wojewódzkiego, jako jednostki świadczącej specjalistyczne usługi medyczne oraz dalszy rozwój tej placówki". Samorządowcy byli też zgodni, że Megrez potrzebuje dodatkowych nakładów finansowych by przystosować placówkę do wymagań UE i NFZ.

W przeciwnym razie - wskazał w poniedziałek odpowiedzialny m.in. za sprawy zdrowia wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski - placówka w 2016 r. mogłaby nie dostać kontraktu NFZ. Kleszczewski uznał, że propozycja Tychów i okolicznych samorządów jest "dobra i daje szansę rozwoju szpitala". Podkreślił, że obecne problemy szpitala wiążą się przede wszystkim z brakiem kapitału. - Niezbędne inwestycje na ten rok według planu inwestycyjnego określone są przez spółkę na ok. 6 mln zł. Całość programu dostosowawczego szpitala szacowana jest na ok. 30 mln zł - wskazał Kleszczewski.

Prezydent Tychów wyjaśnił m.in., że proponowane wcześniej przez samorząd wojewódzki odkupienie udziałów w Megrezie przez lokalne samorządy nie poprawiłoby sytuacji szpitala - pieniądze trafiłyby do budżetu regionu. Natomiast dokapitalizowanie spółki poprzez objęcie nowych udziałów, dałoby jej środki na inwestycje, a jednocześnie pozwoliłoby województwu śląskiemu przynajmniej na razie zachować kontrolę nad szpitalem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH