Tychy: protest lekarzy przeciwko redukcji etatów

Plakaty z hasłami "Szpital samoobsługowy", "Tani szpital=martwy pacjent" - przywitały pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Podobne plakaty zostaną rozklejone w placówkach w całym kraju, na znak protestu wobec planowanych oszczędności w szpitalach związanych z przekształceniem szpitali w spółki prawa handlowego.

Szukanie oszczędności przez dyrekcję tego szpitala doprowadziło do cięć obsady lekarskiej, m.in. na izbie przyjęć. Braki kadrowe odczuwalne są także na oddziałach laryngologicznym i okulistycznym.

– Nie możemy zgadzać się na zarządzanie szpitalem, które ma na celu tylko wynik finansowy. Cięcie etatów niesie olbrzymie zagrożenie dla życia pacjentów. Szczególnie w sytuacji, gdy w kraju nie ma, żadnych mechanizmów, które stałyby na straży jakości świadczonych tu usług – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Takie działania zdaniem członków OZZL to efekt planowanego przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.

– Ograniczania wydatków w placówkach, właśnie kosztem cieć personalnych spowodowane jest faktem, że tylko tam kierownictwo szpitali może dziś szukać oszczędności – podkreśla Bukiel.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca na przychody dyrekcja szpitali nie ma wpływu. Te ograniczają limity i wycena usług, która często nie pokrywa nawet kosztów działania tych placówek.

– Czym grozi takie działanie przekonał się szpital w Warszawie, gdzie pacjentka umarła, bo zabrakło odpowiedniego specjalisty – podkreśla. Nie jesteśmy przeciwni przekształceniu szpitali. Naszym zdaniem to rozwiązanie może się sprawdzić jedynie w sytuacji, gdy otoczenie szpitali będzie miało także rynkowy charakter. Zlikwidowane zostanie limitowanie świadczeń przez NFZ oraz wprowadzone zostaną rynkowe ceny za świadczenia.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach jako pierwszy rozpoczął ogólnopolską akcje protestacyjną OZZL, inne placówki mają włączyć się do akcji w grudniu. Jak zapewniają przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy akcja ma wskazać zagrożenia jakie niesie z sobą przekształcenie szpitali w obecnej formie, jej przebieg ma nie być jednak dotkliwy dla pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH