Tychy: pacjentów szpitala wojewódzkiego przejmą inne lecznice

Od 19 do 31 maja Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach zawiesi działalność. W specjalnym komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego poinformowało, że pacjenci, w zależności od stanu zdrowia, będą wypisywani lub przenoszeni do innych placówek.

”Mimo że nie będzie działać także izba przyjęć, osoby, które znajdą się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, będą mogły liczyć na pomoc. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej przetransportowane zostaną do najbliższych placówek specjalistycznych i klinicznych, których w promieniu do 40 km od tyskiej lecznicy działa około dziesięciu” - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Podkreślono w nim, że od 19 maja do 1 czerwca w gotowości będą służby ratownictwa medycznego oraz inne jednostki opieki zdrowotnej.

W tym okresie nad bezpieczeństwem mieszkańców Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego czuwać będzie 12 karetek specjalistycznych, tzw. systemowych i dwie transportowe. Dodatkowo placówka wojewódzka ma w dyspozycji swoją karetkę. Jako kolejne zabezpieczenie służyć będą również karetki z okolicznych rejonów.

”Nieprzerwanie, zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, usługi zdrowotne świadczyć będzie część ambulatoryjna oraz zakład rehabilitacji, czyli komórki organizacyjne, które działają nadal jako publiczne w ramach Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej” - zaznaczono.

Przypomnijmy, że w marcu 2012 roku Sejmik Województwa Śląskiego zadecydował, że wobec problemów finansowych szpitala (zobowiązania i rezerwy na zobowiązania szpitala w Tychach wynoszą ponad 68 mln zł) i zajęcia jego kont przez komornika dalsze prowadzenie działalności szpitalnej w dotychczasowej formule, przy braku płynności finansowej, jest niemożliwe.

- Stanęliśmy pod ścianą: szpital z zablokowanymi kontami funkcjonować nie może. Dlatego musieliśmy znaleźć formułę, w ramach której zachowana byłaby misja szpitala - ma leczyć mieszkańców - mówił nam wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski.

- Uznaliśmy, że musi powstać nowy podmiot, który będzie świadczył usługi w zakresie lecznictwa zamkniętego, wykorzystując część majątku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Natomiast SP ZOZ będzie zajmował się lecznictwem otwartym - dodał marszałel Kleszczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH