Tychy: miał być protest, a są aplikacje o pracę

Już kilkaset aplikacji złożyły osoby zamierzające pracować w spółce Megrez, która ma przejąć lecznictwo zamknięte w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach. Nowy pracodawca otrzymał aplikacje choć Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych tyskiej placówki zdecydował 16 marca, że panie zatrudnione w szpitalu, nie będą przechodzić do nowej spółki.

Podobnie miały postąpić pielęgniarki i położne zatrudnione w innych szpitalach na Śląsku. To miał być protest przeciwko redukcjom zatrudniania w spółce i przechodzeniu personelu z etatów na kontrakty.

Apel okazał się jednak nieskuteczny - już około 200 pielęgniarek i położnych złożyło aplikacje do Megrezu.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Boroń, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tyskim szpitalu, apel o nieskładanie aplikacji o pracę w nowej spółce nie był apelem związku, a całej grupy zawodowej. Środowisko apelu nie poparło.

- Cześć osób, które złożyło aplikacje, to młode pielęgniarki, bezpośrednio po szkole, które w warunkach kontraktowych nie mają prawa podjąć pracy. Wiele osób składa aplikacje także z czystej ciekawości, aby dowiedzieć o się o warunkach pracy i płacy, bo nie dowierzają pogłoskom, które krążą na ten temat po szpitalu - twierdzi Beata Boroń.

W opinii przewodniczącej oddziału zwiazku w szpitalu, kwoty proponowane pielęgniarkom i położnym w ramach kontraktu, jak i sam kontrakt, "są nie do przyjęcia", a "ze związkiem nie komunikuje się nikt"

- Zarówno ze strony spółki jak i zarządu województwa nikt nie uznaje za stosowne rozmawiać ze stroną społeczną. Związek wstąpił w spór zbiorowy z dotychczasowym pracodawcą, bo uważamy, że pomimo tworzenia spółki, powstaje firma prowadząca taką samą działalność, w tym samym miejscu. Biorąc pod uwagę przepisy kodeks pracy pracownicy, powinni zostać przyjęci na takich samach zasadach - przekonuje Boroń.

Aplikacje do nowej spółki można było składać do 23 marca, ale nabór tak na prawdę jest ciągle otwarty, dlatego pielęgniarki i położne mogą się jeszcze zgłaszać do Megrezu. Z zatrudnieniem w spółce nie mają problemu lekarze. Ordynatorzy sami stworzyli listy pracowników, którzy chętnie przejdą do nowej spółki.

Jeszcze we wtorek (27 marca) ma odbyć się zebranie ogólne związkowych pielęgniarek i położnych w tyskim szpitalu i na którym wszystkie problemy związane z nowymi warunkami pracy i płacy w nowej sytuacji będą z cala pewnością szeroko dyskutowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH