Tychy: lokalne samorządy chcą zapłacić za udziały w spółce Megrez

Lokalne samorządy wyraziły chęć finansowego zaangażowania w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach, tak, by mógł on nadal istnieć i rozwijać się. Apelują do samorządu województwa, by zrezygnował z planów sprzedaży zarządzającej szpitalem spółki Megrez

Podczas czwartkowej (6 lutego) sesji rady miasta prezydent Tychów Andrzej Dziuba przedstawił koncepcję dotyczącą przyszłości placówki, wypracowaną przez tyski samorząd oraz władze powiatu bieruńsko-lędzińskiego i gmin wchodzących w skład tego powiatu.

Dziuba oświadczył, że samorządy nie mają zamiaru kupować udziałów w spółce Megrez, ale chciałyby ją dokapitalizować "w takim zakresie, w jakim to tylko będzie możliwe". - Jestem już po rozmowie ze starostą bieruńsko-lędzińskim, burmistrzami Bierunia, Imielina, Lędzin oraz wójtami Bojszów i Chełmu Śląskiego, i jesteśmy gotowi zaangażować się finansowo, tak by szpital mógł działać i rozwijać się, spełniając wszystkie wymagania - powiedział prezydent.

Propozycję lokalnych samorządów Dziuba zamierza przedstawić podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego i podczas rozmów z marszałkiem województwa Mirosławem Sekułą. - Będziemy prosić marszałka województwa, by odstąpił od planów sprzedaży spółki i pozwolił na podwyższenie kapitału spółki, tak by nowe udziały znalazły się w rękach samorządów - miasta Tychy, powiatu bieruńsko-lędzińskiego i gmin wchodzących w skład tego powiatu - dodał prezydent Dziuba.

W czwartkowych obradach tyskich radnych wziął udział Mariusz Kleszczewski - odpowiedzialny za problematykę zdrowotną wicemarszałek woj. śląskiego. Wyraził zadowolenie, że lokalne samorządy chcą zaangażować się w przyszłość szpitala.

Podczas czwartkowej sesji tyscy radni przez aklamację przyjęli apel do marszałka Sekuły w sprawie spółki Megrez. Rada zapewniła w nim o gotowości samorządu do objęcia nowych udziałów w spółce Megrez na najbliższej sesji.

Przyszłość tyskiego szpitala była także przedmiotem środowego spotkania, w którym wzięli udział m.in. związkowcy i politycy. Uczestnicy spotkania opowiedzieli się przeciw sprzedaży placówki w prywatne ręce. Za optymalne uznali przejęcie placówki przez miasto.

Obecnie placówka należy do spółki Megrez, należącej w 100 proc. do woj. śląskiego, która w 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitalnymi dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach.

O przyszłości tyskiego szpitala prezydent Dziuba niedawno rozmawiał już z marszłakiem Sekułą. Obaj panowie zapewnili, że ich "wspólnym, strategicznym celem jest zachowanie dotychczasowych funkcji szpitala wojewódzkiego, jako jednostki świadczącej specjalistyczne usługi medyczne oraz dalszy rozwój tej placówki".

Marszałek i prezydent zgodzili się też, że spółka, zarządzająca obecnie szpitalem, wymaga dodatkowych nakładów finansowych, niezbędnych, by przystosować placówkę do wymagań UE i NFZ. "Dlatego, działając wspólnie, obie strony z należytą starannością dokonają wyboru partnera, który zrealizuje to zadanie" - napisali Sekuła i Dziuba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH