Tychy: lekarze na zwolnieniach - ortopedia zamknięta do końca marca

Oddział ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach pozostanie zamknięty co najmniej do końca marca. Niewykluczone, że zostanie zlikwidowany.

Rada społeczna tyskiego szpitala poparła wniosek dyretora szpitala Andrzeja Drybańskiego o zamknięciu do 31 marca oddziału ortopedii tyskiej lecznicy – podaje Gazeta Wyborcza.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl ortopedzi z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach znajdują się od długiego czasu na zwolnieniach lekarskich. Z dwunastu zatrudnionych na oddziale urazowo-ortopedycznym, aż ośmiu od blisko miesiąca choruje.

Dyrektor Andrzej Drybański tłumaczył członkom rady, że część lekarzy przedłużyła zwolnienia, a inni – nawet jeśli wróciliby w lutym do pracy – musieliby odebrać zaległe urlopy. Dlatego do 31 marca oddział musi pozostać zamknięty.

Zdaniem Andrzeja Drybańskiego prawdziwa przyczyna absencji ortopedów to radykalny program oszczędnościowy wprowadzony przez dyrekcję w zadłużonym szpitalu (same tylko zobowiązania wymagalne wynoszą około 18 mln zł). Plan naprawczy zakłada restrukturyzację zatrudnienia i wynagrodzeń.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy twierdzi, że dyrekcja chce poczynić nadmierne oszczędności, prowadzące do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. Według Macieja Niwińskiego, wiceprzewodniczącego OZZL, a jednocześnie ortopedy z tyskiego szpitala oddelegowanego do pracy związkowej, dyrektor stara się zbilansować szpital w ciągu kilku miesięcy. A to niemożliwe bez istotnego uszczerbku dla jakości usług. Związkowcy protestują też przeciwko planowanym zwolnieniom lekarzy i okrojeniu działalności lecznicy.

Na skutek braku kadry dyrektor zamknął oddział ortopedii jeszcze w grudniu ub. r. co – post factum – zaakceptowała rada społeczna szpitala i NFZ, jednak sytuacja ta sprawia, że zagrożony jest kontrakt oddziału o wartości prawie 5 mln zł.

Na posiedzeniu rady społecznej szpitala 21 stycznia przyjęto uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia w szpitalu oddziału rekonstrukcji narządu ruchu. Oznacza to, że najprawdopodobniej większość ortopedów już w ogóle do pracy w szpitalu nie wróci. Oddział ortopedii może zostać wkrótce formalnie zlikwidowany. Tym samym znikną miejsca pracy lekarzy przebywających obecnie na L4. Nowy oddział mógłby zatrudnić nowych ortopedów.

Obecnie dyrekcja szuka pilnie ortopedów na zastępstwo. Nikt jednak nie chce wiązać się z placówką na kilka tygodni lub miesięcy (lekarze ze szpitala przedłużają zwolnienia z tygodnia na tydzień).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH