Świadczenia medyczne w Polsce, tańsze niż w wielu innych krajach Europy, stały się magnesem przyciągającym zagranicznych pacjentów, którzy - przy okazji leczenia zębów, operacji plastycznej, rehabilitacji lub zabiegu usunięcia zaćmy - ochoczo zwiedzają Szczecin, Warszawę lub Kraków. Co zrobić, aby zwiększyć siłę tego przyciągania?

Zintegrować wokół wspólnego celu wszystkich zainteresowanych i promować naszą ofertę za granicą - odpowiada nowo powstała Izba Gospodarcza Turystyki Medycznej.

Z danych Izby wynika, że na obsługę medyczną zagranicznych turystów nastawiło się na razie kilkadziesiąt polskich klinik. Niektóre z nich oferują kompleksowe usługi, związane nie tylko ze świadczeniami medycznymi, ale także organizowaniem przejazdów i samego pobytu.

Tym samym takie kliniki dostarczają klientów biurom podróży, przewoźnikom i branży hotelarskiej.

– Światowy kryzys może okazać się, paradoksalnie, szansą dla rozwoju turystyki medycznej w Polsce – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Artur Gosk, założyciel IGTM. – Tańsze, a jednocześnie wysokiej jakości usługi medyczne w naszym kraju, tym bardziej będą przyciągać zagranicznych pacjentów, im bardziej będzie im zależało na oszczędnościach. Szczególnie chodzi o Brytyjczyków, którzy często znajdują się w takiej sytuacji, że jeśli nie zoperują się za granicą, to nie zoperują się w ogóle.

I o połowę taniej
Usługi medyczne w Polsce cieszą się dużym powodzeniem wśród Niemców, Szwedów, Duńczyków oraz Brytyjczyków. Różnice w cenach są naprawdę motywujące, stanowią bowiem od 35 do 50 proc. kwot, jakie trzeba byłoby zapłacić za to samo świadczenie w innych krajach. Zachętą jest również fakt, że wiele zabiegów może być częściowo refundowanych przez firmy ubezpieczeniowe z innych państw w ramach ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem Artura Goska, w interesie Polski jest również jak najszybsze przyjęcie dyrektywy UE o przepływie usług medycznych pomiędzy krajami. Ze względu na różnice cen Polacy raczej nie będą masowo korzystać z leczenia w Unii. Za to pacjenci ze „starej” UE mogą częściej korzystać z leczenia w Polsce.

IGTM uruchomi niedługo portal, który będzie służącą promocji za granicą wizytówką polskich klinik. Pojawiające się na nim firmy zostaną uwiarygodnione certyfikatem Izby i otrzymają szanse na dotacie z informacją o swojej ofercie za granicę.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH