Trzebnica: szpital otrzyma pomoc i nowego dyrektora Kolejnymi działaniami, które mają zmierzać do oddłużenia szpitala, ma być m.in. podjęcie uchwały o pokryciu strat szpitala za 2012 r. Fot. Archiwum

Radni powiatu trzebnickiego przegłosowali w środę (23 grudnia) uchwałę w sprawie częściowego oddłużenia Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Podjęta uchwała przewiduje spłatę przez starostwo ponad 2 mln długu z roku 2013. Całe zadłużenie szpitala to ponad 30 mln zł.

Jak poinformowała Małgorzata Matusiak, przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego, uchwała została przyjęta jednogłośnie.

- Postanowiono również, że zostanie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora szpitala powiatowego im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy - powiedziała Matusiak.

Kolejnymi działaniami, które mają zmierzać do oddłużenia szpitala, ma być m.in. podjęcie uchwały o pokryciu strat szpitala za 2012 r. Jeden z budynków starostwa ma się stać również zabezpieczeniem dla kredytu, który będzie mógł zaciągnąć szpital, a jedna z działek należących do powiatu zostanie sprzedana na poczet spłaty długu.

Od wielu miesięcy w starostwie powiatowym w Trzebnicy trwa decyzyjny pat. Klub PO i PSL ma w 21-osobowej radzie powiatu trzebnickiego 11 radnych. Przed kilkoma miesiącami jeden z radnych przeszedł na stronę opozycji, która dzięki temu zyskała minimalną większość.

30 listopada br. podczas nadzwyczajnej sesji głosami radnych PO i PSL unieważniono uchwałę z grudnia 2014 r. powołującą Waldemara Wysockiego (PiS) na urząd starosty. Jednocześnie wybrano byłego posła PO Marka Łapińskiego na nowego starostę. 9 grudnia wojewoda wstrzymał wykonanie uchwały o wyborze Łapińskiego i starostą nadal jest Wysocki, ale Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w radzie.

Z kolei we wtorek (22 grudnia) nadzór prawny wojewody dolnośląskiego podjął decyzje o stwierdzeniu nieważności siedmiu uchwał podjętych podczas sesji Rady Powiatu Trzebnickiego 30 listopada.

- Według nadzoru prawnego, rada powiatu nie może unieważnić swoich uchwał. Może to zrobić wojewoda lub sąd administracyjny - poinformowała Sylwia Jurgiel, rzeczniczka wojewody dolnośląskiego. To zdaniem wojewody oznacza, że starostą jest Wysocki.

Łapiński w rozmowie z PAP powiedział, że decyzja wojewody jest "polityczna i niedemokratyczna".

- To postanowienie nie jest prawomocne i zostanie ono zaskarżone do sądu administracyjnego - powiedział Łapiński.

Szpital powiatowy im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy rocznie pomaga 40 tys. osobom, a w placówce jest hospitalizowanych ok. 15 tys. pacjentów rocznie. Szpital ma podpisany kontrakt na 2016 r., ale jego zadłużenie narastające od 2003 r. w sumie wynosi ponad 30 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH