Pięć na osiem stacji dializ w województwie warmińsko-mazurskim nie podpisało jeszcze kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Płatnik proponuje dyrektorom placówek 400 zł za jeden zabieg dializy. Warunki zaproponowane przez NFZ przyjęły do tej pory tylko trzy stacje, funkcjonujące w ramach publicznej opieki medycznej: w Bartoszycach, Działdowie i Piszu. Kontraktów nie podpisały natomiast niepubliczne ośrodki stacji dializ: w Elblągu, Olsztynie, Ełku, Iławie i Mrągowie. Ich dyrektorzy żądają minimum 435 zł. Nie chce na to przystać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dyrektorzy placówek, które nie podpisały kontraktu z NFZ, zapewniają, że na razie będą leczyć chorych.
- Nie odsyłamy pacjentów, bo dializa to zabieg ratujący życie. Mamy nadzieję, że w końcu dojdziemy do porozumienia z NFZ — mówi Stanisław Ziuzia, dyrektor stacji dializ w Mrągowie.

Jedynym problem, z jakim mają pacjenci jest ordynacja leków. Nie mając podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ośrodek nie może ich przepisywać. Pacjenci otrzymują recepty na potrzebne im specyfiki od lekarzy domowych, bądź dostają je w izbie przyjęć.

Również Krzysztof Hurkacz, zarządzający stacją dializ w Ełku, zapewnia, że będzie tak długo leczyć pacjentów bez kontraktu z NFZ, jak długo jego firma będzie w stanie kredytować zabiegi. - Jeśli do końca lutego nie dojdziemy do porozumienia z Funduszem, istnieje ryzyko zamknięcia naszej stacji. Wówczas pacjenci będą będą musieli dojeżdżać do innych placówek - ostrzega.

- 400 złotych to maksymalna stawka ogólnopolska, na poziomie oddziału nie możemy jej podwyższyć - informuje Aleksandra Kuczko, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Dodaje, że zostało ogłoszone kolejne postępowanie konkursowe na prowadzenie stacji dializ. Ma być rozstrzygnięte 30 stycznia. Negocjowaniem stawek zajmują się również przedstawiciele stacji dializ nieposiadających umów z NFZ z całej Polski, którzy rozmawiają na ten temat z przedstawicielami Funduszu w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH