Trwają negocjacje NFZ z Instytutem Matki i Dziecka ws. finansowania szpitala

Mazowiecki NFZ złożył Instytutowi Matki i Dziecka propozycję rozliczenia pierwszego półrocza 2012 roku - powiedziała po spotkaniu z kierownictwem placówki rzecznik MOW NFZ.

IMiD w poniedziałek (19 listopada) wstrzymał planowe przyjęcia. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka zaznaczał wówczas, że instytut będzie nadal udzielać świadczeń pacjentom w stanach nagłych oraz w sytuacji zagrożenia życia. Dodał, że na pozostałe świadczenia pacjenci będą musieli czekać aż do przyszłorocznego kontraktu bądź do czasu uzyskania przez placówkę środków finansowych za tegoroczne nadwykonania.

- Złożyliśmy IMiD propozycję rozliczenia pierwszego półrocza 2012 r. w ramach naszych możliwości finansowych - powiedziała po spotkaniu rzecznik Agnieszka Gołąbek.Pytana, czy NFZ zaproponował konkretną sumę, odparła, że jest jeszcze za wcześnie, aby podawać kwoty.

Dorota Kleszczewska, rzecznik IMiD powiedziała, że rozmowy z NFZ nadal trwają, więc trudno mówić o konkretnych ustaleniach. Kolejne spotkanie ma odbyć się w następnym tygodniu.

Według Maciejewskiego NFZ nie zapłacił instytutowi za nadwykonania, czyli świadczenia wykonane ponad wysokość kontraktu przyznanego na rok 2012; ich suma przekroczyła 4 mln zł.

Podkreślił, że jeśli instytut będzie kontynuował przyjęcia pacjentów, na koniec roku jego zadłużenie wyniesie ok. 6 mln zł i będzie równoznaczne z brakiem środków finansowych na podstawowe potrzeby takie jak zakup leków, materiałów jednorazowych, opłacenie kosztów energii czy gazu.

Gołąbek podkreślała, że wstrzymanie przyjęć w IMiD dotyczy tylko jednej z klinik - chirurgicznej, a nie całego instytutu. Wyjaśniała, że NFZ zwiększył w ciągu roku finansowanie tej kliniki z planowych 2 mln zł do ponad 5 mln zł. Mazowiecki NFZ analizuje wszystie nadwykonania zgłoszone przez instytut.

- Procedury ratujące życie zostaną oczywiście zapłacone - zapewniła Gołąbek. Jak dodała, mazowiecki NFZ jest ponadto na etapie "dopinania" z IMiD kontraktu na 2013 r., w którym przewidziano wzrost nakładów od kilku do kilkunastu procent w porównaniu z 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH