Najwięcej postępowań w trybie konkursów i rokowań z zakresu opieki ambulatoryjnej jest w łódzkim oddziale NFZ. W śląskim trwa jeszcze kontraktowanie świadczeń związanych z lecznictwem szpitalnym. Takie informacje przedstawił dziś NFZ podczas sejmowej Komisji Zdrowia.

W łódzkim oddziale Funduszu rozstrzygnięcie postępowań ma nastąpić do 20 lutego. Jak podkreśla NFZ, umowy z roku 2008 zostały przedłużone do końca tego miesiąca, w związku z tym ciągłość udzielania świadczeń została zachowana.

Na Śląsku rozstrzygnięcie ma się zakończyć w marcu . Pozostałe oddziały  muszą czekać na postępowania uzupełniające, które mają na celu pełne zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych. Według NFZ do 6 lutego rozstrzygnięto 6886 postępowań. 2448 (ponad 35 proc. wszystkich) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i 2207 (ponad 32 proc. ogółu) postępowań, które wiązały się z lecznictwem szpitalnym. Unieważniono 2339 postępowań.

Z 4846 umów dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej uzgodniono 4824 (ponad 99 proc.). Umowy dotyczące lecznictwa szpitalnego oddziały NFZ uzgodniły na czas od stycznia do czerwca.

Umowy z zakresu ratownictwa medycznego na 2009 rok ma podpisanych pięć oddziałów NFZ. W pozostałych umowy te zostały przedłużone aneksami do pierwszego kwartału roku. W łódzkim i wielkopolskim oddziale NFZ nie uzgodniono warunków kontraktowania świadczeń. Od marca zostaną tam przeprowadzone nowe postępowania.

Przypomnijmy, że pod koniec 2008 r. zarówno MZ, jak i NFZ informowali, że "możliwa jest zmiana warunków kontraktowania świadczeń medycznych proponowanych szpitalom". Prezes NFZ mówił wówczas, że jeżeli prognozy planu finansowego NFZ na to pozwolą, kwota wyceny punktu rozliczeniowego może zostać zmieniona w połowie 2009 r.

Planowano, że przychody NFZ w 2009 roku z tytułu naszych składek na ubezpieczenia zdrowotne maja wynieść 56,3 mld zł. Nie wiadomo dokładnie na ile wzrost bezrobocia przełoży się na degresję wpływów z usizczanych składek zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH