Trwa bój o szpital w Olkuszu: lecznica znów będzie publiczna?

Jan Orkisz, protagonista w bojach o przywrócenie szpitalowi w Olkuszu statusu palcówki publicznej, może dziś triumfować. Doprowadził do tego, że Prokuratora Rejonowa w Olkuszu wyłączyła się ze śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez władze powiatu podczas przekształcenia ZOZ w Olkuszu. Będzie je kontynuowała Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

- Olkusz to małe miasto, mogły być podejrzenia o koligacje. Dlatego dla zachowania bezstronności należało powierzyć prowadzenie tej sprawy innej jednostce - wyjaśnia Orkisz portalowi rynekzdrowia.pl. Na swojej stronie internetowej obwieścił natomiast: ”Prokurator Rejonowy w Olkuszu mnie wysłuchał”.

- Już trzy razy przedłużano terminy zakończenia śledztwa, więc musi coś być na rzeczy - domyśla się Jan Orkisz, przewodniczący komisji ds. promocji i ochrony zdrowia Rady Powiatu w Olkuszu.

Piterze do sztambucha

Umocniony w przekonaniu o możliwym przestępstwie mógł się teraz zrewanżować Juli Piterze (PO), którą prosił kiedyś o interwencję w sprawie szpitala. Zamiast pomocy otrzymał od ówczesnej pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją list, który trafił również do innych radnych powiatu. Pitera napisała, że swą aktywnością w internecie i licznie składanymi, lecz niepotwierdzonymi przez żaden organ wnioskami, Orkisz podważa zaufania do olkuskiej ochrony zdrowia.

Dyplomatycznie doradziła mu, żeby nie rozrabiał, tylko zajął się konkretną robotą. Dosłownie brzmiało to tak: ”Dlatego proponuję rozważyć, czy bycie wiceprzewodniczącym MZZPOZ ZOZ, którego zadaniem jest przede wszystkim zabieganie o sprawy związkowe oraz własna praca na stanowisku specjalisty ds. BHP w NZOZ Nowy Szpital, czyli przekształconej instytucji będącej przedmiotem Pana interwencji, nie stoi w konflikcie z funkcją przewodniczącego komisji ds. promocji i ochrony zdrowia”.

Teraz Jan Orkisz może głośno zapytać: no i kto miał rację?

Jako argumenty przedstawia najważniejsze sprawy związane z przekształceniem szpitala, którymi zainteresowały się (także z jego inicjatywy) różne instytucje. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie jest zaskarżona przez związek zawodowy uchwała Rady Powiatu w Olkuszu w sprawie przekształcenia ZOZ w Olkuszu. Trwa również śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez władze powiatu podczas przekształcenia ZOZ w Olkuszu i wypełniania funkcji nadzorczej nad ZOZ i NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, wszczęte 11 kwietnia br. na wniosek Najwyższej Izby Kontroli po przeprowadzonej kontroli tego procesu przez Delegaturę NIK w Krakowie, w okresie od 24 czerwca do 12 października 2011 r..

Czytaj: NIK negatywnie o przekształceniu szpitala w Olkuszu

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu skierował też wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie o pomoc w wyegzekwowaniu pakietu socjalnego zawartego z prezesem Spółki Nowy Szpital w Olkuszu.

O wyższości szpitali publicznych
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH