Trójmiasto: radni boją się o przyszłość opieki reumatologicznej i geriatrycznej Radni przyjęcli rezolucję w obronie specjalistycznej opieki reumatologicznej oraz geriatrycznej. Fot. Archiwum

”Mieszańcy mogą zostać pozbawieni specjalistycznej opieki reumatologicznej oraz geriatrycznej” - stwierdza się w rezolucji Rady Miasta Sopotu z 7 listopada, która została skierowana do premier Beaty Szydło, ministra zdrowia, wojewody pomorskiego i marszałka Województwa Pomorskiego.

Radni wyrażają głębokie zaniepokojenie projektem Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia profili charakteryzujących poziom systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

Uważają, że w konsekwencji planowanych zapisów, mieszańcy mogą zostać pozbawieni specjalistycznej opieki reumatologicznej oraz geriatrycznej.

Zwracają uwagę, że reumatologia oraz geriatria nie będą objęte systemem zabezpieczenia i umowami o finansowanie zawartymi na okres 4-letni. Nie ma także - na mocy planowanych zapisów rozporządzenia - możliwości finasowania jednoprofilowych szpitali o specjalizacji reumatologia czy geriatria.

Radni Sopotu apelują o zmianę wspomnianych zapisów, aby uwzględniały one reumatologię i geriatrię. Wskazują, że wysokospecjalistyczne szpitale reumatologiczne, takie jak Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie, stanowią bardzo ważne ogniwo systemu zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców. Natomiast geriatria, ze względu na strukturę demograficzną naszego społeczeństwa została uznana za profil priorytetowy w Mapie potrzeb zdrowotnych.

Podobne w treści pismo wystosowali do ministra zdrowia także prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH