Trójmiasto: plan przeniesienia szpitala z Gdyni do Gdańska rozpala emocje

Gdański Uniwersytet Medyczny zastanawia się nad przeniesieniem Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni do Gdańska. Takie rozwiązanie budzi spore emocje.

Przeciwko planowi włączenia UCMMiT w strukturę Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku protestują pracownicy Uniwersyteckiego Centrum.

- Powodem planowanej zmiany lokalizacji szpitala jest konieczność scentralizowania wszystkich klinik, które należą do GUMed, a tym samym uzyskanie większej zdolności pozyskiwania kontraktu z NFZ oraz obniżenie kosztów stałych - m.in. administracji, kosztów laboratoryjnych - stwierdza prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze, wstępne spotkanie w tej sprawie władz uczelni i Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem założycielskim PCChZiG. Na spotkaniu nie zapadły żadne decyzje, wciąż rozważane są różne scenariusze.

- Należy jednak zaznaczyć, że jest to początek rozmów jakie prowadzimy z Urzędem Marszałkowskim i na tym etapie trudno jest jeszcze powiedzieć czy zakończą się one sukcesem. Problemów do rozwiązania jest bardzo dużo po obu stronach. Jest wola ich rozwiązania, ale nie wszystko zależy wyłącznie od nas na poziomie województwa pomorskiego - wyjaśnia prof. Moryś.

W liście skierowanym do Gazety Wyborczej 100 pracowników UCMMiT, obawiających się o dalsze losy Uniwersyteckiego Centrum podkreślało, że "nie jest możliwe połączenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, jakim jest UCMMiT, ze spółką prawa handlowego, jaką jest PCChZiG. Nie ma też fizycznej i prawnej możliwości przeniesienia UCMMiT wraz z kontraktem do PCChZiG w Gdańsku gdzie cała powierzchnia jest wykorzystana."

Na te argumenty rektor GUMed odpowiada: - Brak możliwości przeniesienia kontraktu jest nieprawdą. Jest on zawarty z NFZ na udzielanie określonych świadczeń, a nie na jakieś konkretne miejsce, a lokalizacja usług może ulec zmianie za zgodą NFZ. Szpital w Gdańsku posiada 400 łóżek, co przy 88 w Gdyni jest wystarczającą bazą na przeniesienie i wznowienie działania UCMMiT na bazie szpitala zakaźnego.

Rektor dodaje, że jeśli chodzi o zasady i problemy związane z ewentualnym połączeniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej ze spółką, to - jeśli zajdzie taka potrzeba - rozwiązaniem tego problemu, zgodnie z litera przepisów, zajmą się prawnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH