Trójmiasto: kontrakty się nie skończyły

Jeden z dzienników opublikował informację o dramatycznej sytuacji w trójmiejskich szpitalach, w których podobno niektóre kliniki musiały wstrzymać przyjęcia pacjentów, bo skończyły się pieniądze na leczenie. Zdziwiony taką informacją jest rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Jak mogły się skończyć kontrakty w sierpniu, które zostały podpisane w lipcu?

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku miały się rzekomo skończyć już kontrakty na okulistykę, ortopedię i diabetologię.

- Kontrakty oczywiście się nie skończyły, jest to po prostu jakieś przekłamanie. Kontrakty nie zostały wyczerpane w kontekście całorocznego kontraktu. Mamy co prawda pewne przekroczenia w przyjmowaniu pacjentów na okulistykę, ortopedię czy diabetologię, spowodowane bardzo dużą ilością pacjentów pilnych. Z tego powodu musieliśmy zweryfikować harmonogram planowych przyjęć pacjentów i dokonać w niektórych przypadkach przesunięć terminów - mówi poratowli rynekzdrowia.pl Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora naczelnego ds. lecznictwa UCK.

- Tego typu informacje o wyczerpanych limitach wynikają zapewne z nieprecyzyjnie składanych pacjentom wyjaśnień, lub jakichś nieporozumień. Nie może być tak, że kiedy nowe kontrakty obowiązują od lipca - w sierpniu mówi sie, że skończyły się kontrakty. Pewien problem z rejestracją mogą mieć tzw. pierwszorazowi pacjenci. To oznacza, w zależności od rodzaju świadczeń, dłuższe lub krótsze terminy oczekiwania. Nie może być jednak tak aby odmawiano pacjentom w ogóle przyjęcia. - mówi Andrzej Szymański.

- Gdyby ktoś tłumaczył nieprzyjęcie pacjenta wyczerpaniem się kontraktu prosimy natychmiast o taką informację. Kontrakty podpisuje się na określony okres, jest obowiązek rejestracji pacjentów, których można ustawiać w kolejki ale nie można im tego odmówić. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i nie tolerowana przez NFZ - dodaje rzecznik Pomorskiego Oddziału Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH