Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych - czy będą powstawały?

Przepisy art. 11 ustawy z dnia 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej odsunęły w czasie wykonanie przez szpitale obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Spowodowało to zamrożenie inicjatyw powołania medycznych Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Jednak, gdy jedni czekają na termin wejścia obowiązku, inni mówią: to, że ubezpieczenie od zdarzeń medycznych nie jest obowiązkowe, nie znaczy że nie jest potrzebne.

Jak poinformował Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, obecnie trwają analizy w zakresie zasadności utrzymania terminu 31 grudnia 2013 r., jako ograniczającego fakultatywność dodatkowego ubezpieczenia szpitala od zdarzeń medycznych. Jak już pisaliśmy, niewykluczone, że termin wykupienia przez szpitale tego ubezpieczenia znów zostanie przesunięty.

Projekty trafiły do zamrażarki
W 2012 r. właściciele szpitali w różnych regionach Polski, mając w perspektywie koszty składek OC i od zdarzeń medycznych sięgające kilkuset tysięcy złotych rocznie, żywo rozważali tworzenie Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Ostatecznie z obowiązku dodatkowego ubezpieczenia Ministerstwo Zdrowia się wtedy wycofało.

Aktualnie, pomimo że wojewódzkie komisje orzekające o zdarzeniach medycznych już w 60 przypadkach przyznały rację poszkodowanym - ubezpieczenie to ma jedynie 30 szpitali, a w kraju nie ma żadnego medycznego TUW.

Możliwość powołania TUW na początku 2012 r. rozważali m.in. członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP). Do Towarzystwa mogłoby przystąpić nawet ok. 200 szpitali.

- Wiceminister Sławomir Neumann właśnie podał, że rząd pracuje obecnie nad projektem przesunięcia terminu wejścia obowiązkowego ubezpieczenia o dwa lata albo więcej. Nie jest to więc moment do podejmowania tego typu inicjatyw. Co nie znaczy, że nie jesteśmy gotowi. Mamy chętnych, dokumentację, warunki finansowania, czekamy na ustalenia Ministerstwa Zdrowia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Sokołowski, prezes OSSP.

O wspólnej inicjatywie w tym zakresie myśleli w 2012 r. starostowie i dyrektorzy szpitali z województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Jak wyjaśnia Maciej Sonik, starosta krapkowicki, powiaty nie mogą partycypować w kosztach przygotowania dokumentacji potrzebnej do stworzenia TUW, gdyż nie jest to zadanie własne powiatów, szczególnie tam, gdzie funkcjonują szpitale spółki, chciały jednak promować ideę.

- W marcu zeszłego roku zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego wyjaśnialiśmy m.in. na czym polega TUW. Temat wzbudził spore zainteresowanie. Wiem, że szpitale przesłały deklaracje uczestnictwa w TUW powoływanym przez OSSP - wspomina Maciej Sonik, starosta krapkowicki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH