Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych - był pomysł, jest reaktywacja Z wyliczeń ryzyka wynika, że stawki OC w szpitalach będą rosły. Fot. PTWP

Około 50 szpitali zgłosiło akces do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) tworzonego przez PZUW. To powrót do, jak się wydawało, zarzuconego pomysłu szpitali, które chciały w ten sposób uzyskać obniżenie kosztów polis odszkodowawczych. Czy TUW-y staną się alternatywą dla komercyjnych ubezpieczeń szpitali od odpowiedzialności cywilnej?

Pomysły tworzenia Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych w ochronie zdrowia powstały w 2012 r., w czasie gdy ustawa o działalności leczniczej zakładała wprowadzenie dodatkowego ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych.

Przypomnijmy, że ze względu na trudność w oszacowaniu rzeczywistego ryzyka na rynku pojawił się tylko jeden ubezpieczyciel - PZU.

- Te stawki, które nam zaproponowano były gigantyczne. W zarządzanym przeze mnie szpitalu koszt polisy za same zdarzenia medyczne został wyliczony na 470 tys. zł - mówi teraz Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. Przy okazji dodaje, że w zeszłym roku płacąc OC i to w wersji przekraczającej minimum wynikające z przepisów, wynegocjowała cenę polisy wynoszącą ok. 330 tys. zł.

Był pomysł, nie było kapitału
W nowelizacji ustawy w 2016 r. Ministerstwo Zdrowia wycofało obligatoryjny obowiązek dodatkowych ubezpieczeń od zdarzeń medycznych.  Nim to jednak nastąpiło stowarzyszenia szpitali i ich organy założycielskie, zaskoczone wielkością proponowanych stawek, próbowały same tworzyć własne ubezpieczalnie wzajemne. Ostatecznie jednak te inicjatywy nie zostały doprowadzone do finału. Wszystkie natrafiały na tę samą barierę.

- Kiedy w Komisji Nadzoru Finansowego poznaliśmy wymagania dotyczące kapitału potrzebnego na starcie TUW uznaliśmy, że nas na to nie stać. Kwota kapitału po zgromadzeniu której w ogóle można było zastanawiać się nad utworzeniem TUW sięgała 7-8 mln zł i to przy założeniu, że może ona jeszcze wzrosnąć po dokładniejszej ocenie ryzyka - wyjaśnia Sabina Bigos-Jaworowska, reprezentująca jako wiceprezes Stowarzyszenie Szpitali Małopolski.

Ustawa, ostatecznie zlikwidowała obowiązek dodatkowych ubezpieczeń szpitali od zdarzeń medycznych, ale ryzyko, i to rosnące, roszczeń pacjentów pozostało. - W 2004 roku podstawowa składka za ubezpieczenie OC szpitala kształtowała się nawet na poziome od 4,5 do 8 tys. zł, po latach wzrosła do ponad 40 tys. zł, a obecnie w średnim szpitalu cena polisy OC rzadko jest niższa niż 100 tys. zł - mówi Rafał Kiliński, prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH