Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję o połączeniu trzech toruńskich placówek: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego oraz Wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Celem konsolidacji jest m. in. obniżenie kosztów adminstracyjnych oraz oszczędności w zakresie zakupów leków i wyrobów medycznych dla lecznic. Szpital po fuzji będzie zatrudniał 1,5 tys. pracowników.

Przeciwko połączeniu szpitali byli radni opozycyjnej Lewicy, którzy uważają, że może ono doprowadzić do ograniczenia liczby łóżek pediatrycznych w regionie.

- W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym zaczną powstawać oddziały dla dorosłych, co zniweczy dotychczasowy dorobek lecznicy - mówił Waldemar Achramowicz, były marszałek.

Zwolennicy konsolidacji podkreślają jednak, że umożliwi ona długo oczekiwaną racjonalizację organiazacji ochrony zdrowia w Toruniu. I tak na przykład: przestrzeń, która pozostaje niewykorzystana w WSD, może posłużyć jako lokum dla nowych oddziałów dla dorosłych, co w niczym nie zaszkodzi pediatrii. Do WSD ma się także przenieść Wojewódzkie Centrum Stomatologii.

Przypomnijmy: trendy konsolidacyjne w ochronie zdrowia są coraz silniejsze, tym bardziej, że sprawdziły się w innych krajach UE. Do łączenia szpitali w ramach miejskich spółek przygotowuje się Warszawa. Podobne plany ma pomorski samorząd wojewódzki, który dąży do połączenia swoich lecznic w Trójmieście. Fuzję kilku placówek przygotowuje także Dolny Śląsk. W tym przypadku chodzi o połączenie lecznic należących do różnych organów założycielskich: samorządów wojewódzkiego i powiatowego oraz resortu zdrowia. W każdym przypadku celem konsolidacji jest racjonalizacja lokalnego systemu ochrony zdrowia, wynikające z niej oszczędności oraz przygotowanie gruntu pod dostosowanie szpitali do standardów sanitarnych i technicznych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, które wejdą w życie w 2012 r.

Sejmik - przy protestach opozycji - utworzył też spółkę Inwest-Medic, która ma wyemitować obligacje i nadzorować inwestycje w ochronie zdrowia o wartości  niemal 450 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH