Tombarkiewicz: oddziały internistyczne w Oleśnie i Kluczborku zawieszone do 19 stycznia Mamy niemal pewność, że po 19 stycznia oddział internistyczny w szpitalu w Oleśnie podejmie normalną pracę - mówił Marek Tombarkiewicz Fot. PTWP

Działalność oddziałów szpitalnych w Oleśnie i Kluczborku (woj. opolskie) w związku z wypowiedzeniem klauzuli opt-out została zawieszona do 19 stycznia; liczba łóżek internistycznych na terenie województwa spadła z 753 do 664 - poinformował w środę (10 stycznia) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie zamknięcia oddziałów szpitalnych na skutek wypowiedzenia przez lekarzy klauzuli opt-out na przykładzie dwóch miast województwa opolskiego: Kluczborka oraz Olesna, gdzie w szpitalach powiatowych zawieszono działanie oddziałów chorób wewnętrznych.

Zapytany przez Tomasza Kotusia (PO) co robi resort zdrowia, żeby poprawić sytuację w województwie opolskim, Tombarkiewicz odpowiedział, że zła sytuacja związana z liczbą lekarzy oraz niskimi nakładami na ochronę zdrowia nie pojawiła się w tym roku, ale trwa od wielu lat. Przypomniał, że niedawno weszła w życie ustawa, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 r.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji w Oleśnie i Kluczborku, Tombarkiewicz wskazywał, że w skali systemu wojewódzkiego nie ma dramatu, natomiast jest to olbrzymia niedogodność dla pacjentów.

Podkreślił, że sprawę na bieżąco monitoruje wicewojewoda Violetta Porowska oraz wojewódzki oddział NFZ. Jak podał wiceminister, z informacji, jakie mu przekazano wynika, że na ogłoszenie zamieszczone przez dyrektora szpitala w Oleśnie w prasie ogólnokrajowej zgłosiło się wielu chętnych do podjęcia rozmów o zatrudnieniu.

- Mamy niemal pewność, że po 19 stycznia oddział internistyczny w szpitalu w Oleśnie podejmie normalną pracę. Miejmy nadzieję, że podobnie stanie się w Kluczborku - mówił Tombarkiewicz.

Pytany przez Beatę Małecką-Liberę (PO), nad jakimi rozwiązaniami pracuje resort zdrowia, żeby zażegnać konflikt z lekarzami, w tym m.in. w dziedzinie poprawy warunków pracy i ograniczenia biurokracji, Tombarkiewicz odpowiedział, że oprócz wzrostu nakładów zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku resort m.in. zwiększył nabór na studia lekarskie i liczbę przyznawanych etatów rezydenckich, a także przekazał do konsultacji nowelizację ustawy o zawodzie dentysty.

Jak podał, resort pracuje także m.in. nad rozporządzeniami dotyczącymi świadczeń gwarantowanych w zakresie lecznictwa szpitalnego i z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz nad zmianami w zakresie warunków udzielania umów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH