Tombarkiewicz: kolejna tura rozmów w CZD w niedzielę w południe Tombarkiewicz: Chciałbym podziękować za odpowiedzialność jaką wykazują pielęgniarki w trakcie strajku. Fot. NIGRiR (zdj. ilustracyjne)

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który odpowiada za Departament Pielęgniarek i Położnych w MZ spotkał się w sobotę późnym wieczorem z protestującymi. Rozmowy między dyrekcją i protestującymi mają być wznowione w niedzielę w południe.

- Przyjechałem do strajkujących ponieważ niepokoi nas przedłużający się protest i niejasne bądź czasami nieprawdziwe komunikaty obu stron. (…) Wysłuchałem wiele krytycznych uwag dotyczących funkcjonowania jednostki, zostały powtórzone postulaty i żądania - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że otrzymał od pielęgniarek zapewnienie, że placówka mimo strajku funkcjonuje, choć w ograniczonym zakresie.

To co jest pozytywne to to, że Centrum Zdrowia Dziecka, w okrojonej części ale jednak funkcjonuje. Według informacji pań pielęgniarek na leczeniu przebywa ok. 300 dzieci; wykonywane są wszystkie najpilniejsze zabiegi. Chciałbym podziękować za odpowiedzialność jaką wykazują pielęgniarki w trakcie strajku - stwierdził.

Tombarkiewicz przekazał, że po długiej rozmowie udało się ustalić, że w niedzielę rozmowy między zarządem szpitala a zarządem związku zawodowego będą kontynuowane. - Około godziny 12 te rozmowy powinny się rozpocząć - poinformował.

Wiceminister zaznaczył, że porozumienie zawarte w ub.r. przez poprzedniego ministrem zdrowia z zarządem krajowym, usankcjonowane dwoma rozporządzeniami, to "bardzo poważna umowa społeczna obowiązująca obie strony".

- Strona rządowa, ministerstwo zdrowia nie wycofuje się z tych podwyżek, one będą realizowane w sposób kroczący. Porozumienie obowiązuje także stronę związkową, która zobowiązała się zakończyć akcję protestacyjną. Tego rodzaju strajk jest poważnym złamaniem ogólnopolskiego porozumienia - podkreślił.

Jak zaznaczył, resortowi zależy by zakończyły się one podpisaniem porozumienia i jak najszybszym powrotem pielęgniarek do łóżek pacjentów.

Przewodnicząca pielęgniarskich związków zawodowych w Instytucie Magdalena Nasiłowska po spotkaniu z wiceministrem powiedziała mediom, że "ma nadzieję, że zrozumiał on przedstawione problemy pielęgniarek i dręczące je obawy".

- Mamy nadzieję, że jutro o godzinie 12 siądziemy do stołu i konstruktywnie porozmawiamy. Mamy nadzieję, że w rozmowach będzie uczestniczyła dyrekcja i ktoś z ministerstwa jako obserwator. Zawsze jesteśmy gotowe do tego, by rozmawiać i być poważnie traktowane - dodała.

Protest w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa już 12. dzień. Pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów 24 maja - ich obecność została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki.

Strajkujące domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH