PO chce, aby prace nad pakietem ustaw zdrowotnych zakończyły się jeszcze w tym tygodniu. Zdaniem opozycji, która przygotowała liczne poprawki, jest to jednak mało realne.

Najważniejsze zmiany proponowane przez partie opozycyjne dotyczą w zasadzie dwóch kwestii: odejścia od obligatoryjnych przekształceń SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego oraz zagwarantowania w spółkach większościowych udziałów samorządów. Za tymi rozwiązaniami opowiadają się zarówno PiS, jak i Lewica. W tym tygodniu zapewne kwestie staną się przedmiotem gorących sporów w czasie sejmowych debat.

- Pozostaje tylko rozstrzygnąć, czy samorząd powinien mieć w nich 51, 75, czy też 100 proc. udziału – mówi Bolesław Piecha (PiS).

Lewica idzie jeszcze dalej, chce bowiem, aby właścicielem majątku przekształconych w spółki szpitali był nadal samorząd.

Prawdopodobnie pojawią się również poprawki dotyczące pomocy publicznej, gdyż SPZOZ-y przed przekształceniem muszą zostać oddłużone. Zgodnie z prawem, pomoc od państwa mogą otrzymać wyłącznie podmioty należące do samorządów. Tymczasem, jak podkreśla Bolesław Piecha, dzielenie szpitali na te, które można dofinansować i te, których dofinansować nie można, jest niezgodne nie tylko z prawem unijnym, ale także z polską konstytucją.

Spór w tej sprawie trwa. Prof. Artur Nowak-Far, kierownik Katedry Prawa Europejskiego SGH forsuje opinię, że państwu nie wolno udzielić podobnej pomocy. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przypomina z kolei, że szpitale otrzymały analogiczną pomoc publiczną w 2005 r. (ustawa restrukturyzacyjna) i Komisja Europejska jej nie zakwestionowała.

Platforma Obywatelska także wprowadza poprawki. Wycofa się m. in. ze zwolnień na okres dwóch lat z podatku CIT dla szpitali przekształconych w spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH