Terminal w gabinecie lekarskim

W Polsce coraz popularniejsze są karty płatnicze i bezgotówkowy obrót pieniędzmi. Polacy mają już w swoich portfelach 35 mln kart płatniczych, a w ubiegłym roku w sumie wykonali w kraju ponad 1,4 mld transakcji z ich użyciem na łączną wartość 122 mld złotych.

Polak nie używa już kart płatniczych jedynie do wypłaty gotówki z bankomatu w dniu otrzymania wynagrodzenia na swój rachunek bankowy: notowany jest ogromny wzrost popularności kart i płacenia za ich pomocą. Tylko w pierwszym półroczu 2014 roku, w stosunku do 2013 roku, nastąpił w tym zakresie 22-procentowy wzrost.

O wprowadzeniu płatności bezgotówkowych na rynku medycznym w Polsce rozmawiamy z Arturem Żymańczykiem z firmy SIX Payment Services (Europe) S.A., która świadczy między innymi usługi w zakresie realizacji transakcji bezgotówkowych.

RZ: - Od jak dawna firma SIX Payment Services interesuje się rynkiem medycznym i co zadecydowało, że postanowiła wejść mocniej w ten segment?
- Artur Żymańczyk: - SIX Payment Services zainteresowana jest rynkiem medycznym od samego początku obecności swojego oddziału w Polsce, czyli od 2010 roku. Początkowo skupialiśmy się na prywatnych placówkach medycznych, zarówno małych, jak również tak dużych, jak Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach, ze wszystkimi jego oddziałami usytuowanymi w największych miastach Polski. Nie omijaliśmy także gabinetów stomatologicznych i klinik chirurgii estetycznej.

Kolejny bardzo ważny krok, który zrobiliśmy na rynku medycznym, wyznaczyła współpraca z naszym partnerem technologicznym - Spółką Kamsoft S.A. z Katowic. Jej efektem było zintegrowanie systemu sprzedażowego KS Kamsoft z systemem odpowiedzialnym za akceptację płatności kartowych SIX.

Kamsoft dostarcza do aptek oprogramowanie, ich pozycja w tym segmencie jest wiodąca (dostarcza oprogramowanie do ponad 95 proc. aptek), co przekłada się na około 12000 punktów sprzedaży. Z powodzeniem dostarczyliśmy już nasze wspólne rozwiązanie do około 2000 aptek. Skraca ono zdecydowanie czas płacenia za leki, co w efekcie w tych punktach przełożyło się na znaczące skrócenie kolejek i szybszą obsługę klienta.

Integracja z systemem kasowym KS Kamsoft poza szybkością transakcji ma również inne zalety, które okazują się kluczowe dla farmaceutów obsługujących klientów. Nie dochodzi już do pomyłek kasjerskich gdyż kwota do zapłaty jest automatycznie przesyłana do urządzenia płatniczego. Obsługa płatności dokonywana jest już nie tak jak to miało miejsce wcześniej - przez sprzedającego, a przez samego płacącego. Podawanie karty sprzedawcy/farmaceucie przechodzi już do przeszłości. Urządzenia płatnicze wystawione są frontem do klienta.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH