Terapia protonowa dla jednego pacjenta? To nieopłacalne Radioterapia protonowa. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Fiaskiem zakończyły się rozmowy miedzy Instytutem Fizyki Jądrowej PAN a Centrum Onkologii w Krakowie w sprawie prowadzenia terapii protonowej u pacjentów cierpiących na raka - informuje RMF FM. Umowa między NFZ i Centrum Onkologii powinna być rozwiązana.

Dyrektor IFJ PAN, prof. Marek Jeżabek uważa, że NFZ stworzył warunki, w których prowadzenie terapii protonowej jest w przypadku dzieci niemożliwe, a w przypadku pacjentów dorosłych - skrajnie nieopłacalne.

Profesor tłumaczy, że warunki stworzone przez NFZ są takie, że nie można leczyć dzieci. Wyjaśnia, że jedyny potencjalny świadczeniodawca, to znaczy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, który złożył ofertę w konkursie ogłoszonym przez Małopolski NFZ, nie został zakwalifikowany.

Oferta została odrzucona pomimo tego, że było zawarte porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej na dostarczanie wiązki protonowej. W konkursie wygrał Instytut Onkologii oddział Kraków, który takiego porozumienia nie miał. - I niestety do dziś, mimo że wygrał, mimo że podpisał umowę z NFZ, nie przedstawił Instytutowi Fizyki Jądrowej warunków, który byłyby możliwe do zaakceptowania - mówi Marek Jeżabek.

Chodzi o to, że nie został spełniony przedstawiony przez Instytut Fizyki Jądrowej postulat, by Instytut Onkologii zagwarantował przyjęcie w tym roku, zgodnie z kontraktem NFZ, 13 pacjentów. Tymczasem Instytut Onkologii jest skłonny przedstawić gwarancję leczenia do końca tego roku jednego pacjenta.

Dla Centrum Cyklotronowego Bronowice w praktyce oznaczałoby to, że trzeba by cały potencjał rezerwować na ten czas leczenia, bez jakiejkolwiek gwarancji, że zostanie on wykorzystany. Leczenie jednego pacjenta to jest ułamek kosztów, które Instytut Fizyki Jądrowej musi ponieść dla zapewnienia wszystkich warunków - wyjaśnia dyrektor IFJ PAN.

Według ekspertyzy krajowego konsultanta do spraw radioterapii onkologicznej, liczba pacjentów z takimi wskazaniami, jak przyjęto w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, to około 90 pacjentów dorosłych i 40 dzieci rocznie - mówi dalej profesor. Podkreśla, że połowa z tego pokryłaby koszty funkcjonowania Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie. - Problem polega na tym, że Instytut Onkologii nie chce zagwarantować nawet trzynastu i proponuje... jednego pacjenta.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH