Technicy radioterapii za strajkiem Fot. archiwum

W poniedziałkowym (11 maja) referendum strajkowym większość techników radioterapii opowiedziała się za przeprowadzeniem strajku. Teraz zakładowe organizacje związkowe będą wchodzić w spory zbiorowe - poinformował Jacek Zingler, przewodniczący OZZTMR.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii poinformował, że w referendum wzięło udział ponad 700 osób zrzeszonych w tym związku. Za przeprowadzeniem strajku opowiedziało się ponad 80 proc. z nich.

Dodał, że teraz zakładowe organizacje związkowe będą wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Ogłoszenie takiego sporu to pierwszy krok w przygotowaniach do strajku.

- Czekamy teraz na ruch ze strony Ministerstwa Zdrowia, nasze postulaty są znane - powiedział Zingler.

Według wcześniejszych zapowiedzi OZZTMR, po opowiedzeniu się większości głosujących w referendum strajkowym za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, będzie ona polegała na oflagowaniu placówek z zakładami radioterapii, w których prowadzone jest napromienianie pacjentów onkologicznych. Nie będzie też wypisywana dokumentacja.

Technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich zdaniem - pensje. Przypominają, że do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godzin na dobę. Od lipca 2014 r. został on wydłużony do 7 godzin i 35 minut, ale - jak zaznaczają - w ślad za tym nie wzrosły wynagrodzenia w tej grupie zawodowej, za to doszło do redukcji etatów sięgającej 30 proc.

Według OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 proc. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

- Starzy specjaliści odejdą na emerytury, a młodzi nie będą podejmowali pracy w tak złych warunkach, za wynagrodzenie zupełnie nieodpowiednie do bardzo wysokich wymagań i kwalifikacji naszej grupy zawodowej - ocenia OZZTMR.

Związek podaje, że zgodnie z normami Unii Europejskiej na jeden aparat terapeutyczny do radioterapii przypadać powinno 250 tys. obywateli, w Polsce jest to tymczasem 550 tys.

Resort zdrowia odnosząc się do postulatów techników radioterapii informował, że narażenie na promieniowanie jonizujące stosujących je pracowników jest bardzo niskie, a zarobki techników radioterapii nie odbiegają od poziomu płac innych techników medycznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH