Taryfikacja świadczeń: dłuższa nazwa agencji i więcej pracy

Od stycznia 2015 r. obecna Agencja Oceny Technologii Medycznych będzie miała dłuższą nazwę, ponieważ zajmie się także taryfikowaniem świadczeń zdrowotnych - na podstawie przekazywanych przez szpitale danych dotyczących kosztów leczenia.

Takie nowe obowiązki przyszłej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przewidują znowelizowane przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, przyjęte w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Czy szpitale są dobrze przygotowane do współpracy z Agencją, obejmującej dostarczanie miarodajnych oraz porównywalnych danych niezbędnych do właściwego określania wartości punktowej świadczeń?

Stan przygotowań
- Szpitale dobrze zarządzane - zarówno publiczne, jak i prywatne - na pewno są przygotowane do realizacji tego zadania, gdyż na co dzień potrzebują rzetelnych, szczegółowych informacji zarządczych. Dlatego gromadzą precyzyjne dane o kosztach procedur, również w przeliczeniu na jednego pacjenta - mówiła podczas jednej z sesji w trakcie X Forum Rynku Zdrowia dr Gabriela Ofierska-Sujkowska, kierownik działu rekomendacji w Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Dodała, że lecznice te dysponują odpowiednimi rozwiązaniami informatycznymi: - Są to systemy niezależne od tych, które używane są do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśniała.

Zdaniem Gabrieli Ofierskiej-Sujkowskiej, te placówki, które nie mają obecnie takich systemów, wkrótce i tak będą musiały je wdrożyć ze względu sukcesywne wprowadzanie kolejnych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej.

- Już teraz dzwonią do nas informatycy m.in. z niewielkich powiatowych szpitali, wskazując, że są trakcie informatycznych wdrożeń i planują włączenie się do taryfikacji - przyznała.

Jak podkreślała, AOTM ma świadomość, że znaczna część szpitali nadal pracuje w oparciu o rozporządzenie ministra zdrowia z 1998 r. w sprawie rachunku kosztów, które zostało zniesione ustawą o działalności leczniczej, więc tak gromadzone dane nie są już teraz miarodajne.

Nie tylko szpitale
- Będzie jednak nowe rozporządzenie w sprawie standardu rachunku kosztów oraz wzorcowy plan kont, który umożliwi nam zbieranie danych w sposób wiarygodny. To nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 2020 roku, w odniesieniu do placówek, które będą współpracować z Agencją - tłumaczyła kierownik działu rekomendacji AOTM.

Zwróciła też uwagę, że Agencja zajmie się nie tylko świadczeniami szpitalnymi, ale też pozostałą zawartością koszyka świadczeń (poza lekami), w tym m.in. ambulatoryjną opieką specjalistyczną i podstawową opieką zdrowotną.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH