Pracownicy szpitala powiatowego mają dostać pisemną gwarancję, że przejdą do spółki.

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach prowadzi rozmowy z pracownikami Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Hagera w Tarnowskich Górach dotyczące przekształcenia szpitala w spółkę. Planowane jest podpisanie pakietu uzgodnień, który będzie gwarantował zatrudnienie wszystkim dotychczasowym pracownikom placówki po jej przekształceniu.

– Na 27 stycznia planowane jest spotkanie z pracownikami szpitala, na którym ma zostać podpisane porozumienie gwarantujące m.in., że dotychczasowi pracownicy szpitala w 100 proc. przejdą do spółki. Obawy pracowników związane ze zmianami są czymś naturalnym. Staramy się jednak wyjaśnić wszystko i rozwiać ewentualne wątpliwości – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Majsterek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Jednak  do czasu przekształcenia szpitala w spółkę, jak podaje rzecznik, szpital i tak zmniejszy zatrudnienie o 5 proc. czyli o ok. 35 osób. – Są to osoby, które w sposób naturalny odejdą z pracy. Chodzi tu o pracowników, którym skończą się umowy terminowe, oraz tych, którzy odchodzą np. na emeryturę – tłumaczy Katarzyna Majsterek.

Przypomnijmy, że podczas referendum w Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach większość z 645 pracowników nie poparła przekształcenia placówki w spółkę.

Władze tarnogórskiego starostwa mają plany przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego, co ma być drogą do lepszego zarządzania jednostką i lekiem na zadłużanie się placówki (wynosi ponad 15 mln zł).

Spółka, którą powiat już założył, od 1 lipca br. ma poprowadzić szpital. Jej prezesem została Barbara Wawrzeńczyk-Anders, obecna dyrektorka szpitala

Związkowcy twierdzą, że planowane zmiany nie przyniosą efektu, bo spółka też będzie się zadłużała, a wtedy może dojść do upadłości lecznicy. Ich zdaniem, przekształcenia doprowadzą np. do zamknięcia przychodni, zmniejszenia zakresu usług medycznych na niektórych oddziałach, co doprowadzi do zwolnienia ok. jednej trzeciej załogi szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH