Tarnowskie Góry: sąd unieważnił uchwałę samorządu o likwidacji SP ZOZ. Co teraz ze szpitalną spółką?

Mieszkańcy Tarnowskich Gór z niepokojem śledzą doniesienia o groźbie odebrania kontraktu jedynemu w mieście szpitalowi. Tak m.in. strona związkowa interpretuje niedawne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące nieważności uchwały Rady Miasta likwidującej SP ZOZ. Samorząd i dyrekcja lecznicy zapewniają jednak, że wyrok sądowy nie będzie miał żadnego wpływu na funkcjonowanie szpitala - teraz działającego w formule spółki samorządowej.

Multimedia

Wyrok WSA w Gliwicach

0,15 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Wyrok NSA

0,11 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Powodem sprzecznych komentarzy stał się wyrok z 13 czerwca 2011 roku podjęty przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt IV SA/Gl 441/10), z którego wynika, że uchwała samorządu powiatu dotycząca likwidacji SP ZOZ jest nieważna z mocy prawa. Zaskarżyły ją cztery związki zawodowe działające w byłym SP ZOZ Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność".

Sprawa jest głośna właśnie teraz, gdyż Naczelny Sąd Administracyjny w swoim prawomocnym orzeczeniu z 5 czerwca 2012 roku (sygn. akt II OSK 2306/11) oddalił skargę kasacyjną Rady Powiatu w Tarnowskich Górach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. (Treść orzeczeń sądów - pod tekstem, pliki w formacie pdf, do pobrania).

Czytają związkowcy
Według związkowców postanowienie gliwickiego WSA oznacza, że działający dzisiaj jako spółka Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy SA powinien wrócić do dawnej formuły własnościowej, czyli samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Idą w swoich rozważaniach nawet dalej sugerując, że skoro tak, to pojawią się kolejne kłopoty prawne, w wyniku których lecznica może stracić kontrakt z NFZ.

- Ryzyko utraty kontraktu jest związane z bałaganem prawno-organizacyjnym, który jest wynikiem przekształceń własnościowych w szpitalu rozpoczętych półtora roku temu. To właśnie wtedy, wbrew stanowisku związków zawodowych, starostwo powiatowe przekształciło szpital w spółkę akcyjną będącą w 100 proc. własnością starostwa - argumentował na łamach portalu Insilesia.pl Jacek Szarek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Państwowego Ratownictwa Medycznego w Katowicach, do której należy organizacja związkowa w szpitalu w Tarnowskich Górach.

Związkowcom chodzi o kontrakt, który NFZ podpisał ze spółką akcyjną. Teraz wszak nie można go przekazać innemu podmiotowi, czyli SP ZOZ.

W starostwie takie wieści przyjmują ze zdumieniem. Tam interpretacja orzeczenia WSA jest inna. Katarzyna Majsterek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach twierdzi, że nie mam mowy ani o likwidacji szpitala, ani o zerwaniu kontraktu.

Czyta samorząd
- Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. jest samodzielnym podmiotem i nie należy łączyć jego funkcjonowania ze zlikwidowanym szpitalem, a tym bardziej uzależniać ważności jego kontraktu od problemów powstałych w związku z przeprowadzonym procesem likwidacji - odpowiada rzeczniczka odnosząc się do uwag strony związkowej.

Uchwałę o rozpoczęciu likwidacji SP ZOZ Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. dr B. Hagera. Rada Powiatu w Tarnowskich Górach podjęła w kwietniu 2010 r. Wskazano w niej, iż do czerwca 2010 r . zakończona zostanie działalność medyczna placówki, a ostatecznie z końcem grudnia 2011 r. - likwidacja szpitala.

Powiat przejął zaś zobowiązania szpitala - około 10 milionów złotych.

Od 2010 r. w powiecie funkcjonowały dwa odrębne podmioty: SP ZOZ Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im. dr. B. Hagera w likwidacji, który wykonywał usługi medyczne do dnia 30 czerwca 2010 r. i spółka Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy SA, która rozpoczęła świadczenie usług medycznych od 1 lipca 2010r, jako samodzielny podmiot niezależny od likwidowanej placówki.

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego SA w Tarnowskich Górach też wyrok czytał WSA czytał i prezentuje stanowisko, że nie widzi powodów, które miałyby doprowadzić do zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych przez placówkę.

- Brak jest przesłanek do rozwiązania umowy pomiędzy Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ a Wielospecjalistycznym Szpitalem Powiatowym SA w Tarnowskich Górach. Nie ma zagrożenia co do zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom powiatu tarnogórskiego - czytamy w oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji.

Co jest w uzasadnieniu
Jak przekonuje Katarzyna Majsterek, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy jedynie unieważnienia uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji SP ZOZ Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach.

- W sentencji wyroku nie ma żadnego wskazania dotyczącego przywrócenia spółce, która przejęła świadczenia medyczne starej formy szpitala publicznego. Zresztą jest to prawnie niemożliwe bowiem obowiązujące obecnie przepisy prawne zakazują tworzenia SP ZOZ-ów. Mówi o tym art. 204 ust. 1 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej - komentuje rzeczniczka.

W uzasadnieniu sądowego wyroku dotyczącego unieważnienia uchwały dotyczącej likwidacji placówki WSA w Gliwicach wskazał następujące przesłanki stanowiące powód jej unieważnienia:


• nieuwzględnienie stanowiska związków zawodowych zawartego w opinii do projektu uchwały dotyczącej likwidacji SPZOZ


• brak wskazania w uchwale likwidacyjnej konkretnego podmiotu (imiennie określonego ZOZ-u), który miał zapewnić dalszą realizację świadczeń zdrowotnych likwidowanego publicznego ZOZ-u


• brak ogłoszenia uchwały likwidacyjnej (stanowiącej zgodnie ze stanowiskiem sądu akt prawa miejscowego) w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

- To uzasadnienie nie daje podstawy do twierdzenia, iż unieważnienie uchwały w sprawie likwidacji SP ZOZ Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach wywiera jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie spółki - podsumowuje Majsterek.
 
Kto ma rację?
Uzasadnienie wyroku komentuje dla portalu rynekzdrowia.pl Katarzyna Fortak-Karasińska, radca prawny, partner w Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni:

Wyrok WSA w Gliwicach dotyczy jedynie uchwały o likwidacji SP ZOZ. Nie dotyczy czynności prawnych związanych z powołaniem przez Radę Powiatu w Tarnowskich Górach spółki akcyjnej. Nie ma zatem żadnego prawnego przełożenia wydanego wyroku na bieżące funkcjonowanie podmiotu leczniczego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego SA. Szpital może działać i realizować zawarty kontrakt z NFZ.

Wydany wyrok będzie wiązał się natomiast z koniecznością podjęcia przez Radę Powiatu działań zmierzających do usunięcia stwierdzonego przez Sąd naruszenia prawa przy wydawaniu uchwały o likwidacji SP ZOZ. Ponieważ głównym powodem unieważnienia uchwały przez Sąd był brak ogłoszenia uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym, konieczne będzie ponowne podjęcie uchwały i właściwe jej opublikowanie.

Taka sytuacja może się wiązać z kolejnymi problemami prawnymi: po pierwsze - obecnie nie obowiązuje już ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, na podstawie której wydawano unieważnioną uchwałę o likwidacji; po drugie - jeśli nawet stosować przepisy ustawy o ZOZ, to w treści uchwały należy wskazać, iż likwidowany SP ZOZ prowadzi działalność medyczną przez okres minimum 3 miesięcy od podjęcia uchwały. Dziś SP ZOZ już nie funkcjonuje, a zatem stawiany przepisami prawa wymóg będzie niemożliwy do zrealizowania.   
 
Analogiczna sytuacja miała miejsce przy likwidacji jednego z pierwszych przekształcanych SP ZOZ w Polsce w 2003r. - w szpitalu powiatowym w Kluczborku. Wówczas kluczborska Rada Powiatu, tak jak Rada Powiatu w Tarnowskich Górach podjęła uchwałę o likwidacji SP ZOZ bez dopełnienia obowiązku jej publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Uchwała o likwidacji była unieważniana dwukrotnie: w 2003 r. - z powodu braku należytej publikacji, zaś kolejna uchwała w 2005 r. - z powodu niedotrzymania 3 miesięcznego okresu udzielania świadczeń zdrowotnych. Sprawa wówczas była bardzo głośna medialnie. Po orzeczeniach dotyczących Szpitala w Kluczborku wiele SP ZOZ odrobiło lekcję i pamiętało o konieczności dopełnienia obowiązku publikacji uchwały o likwidacji.

Obecnie obowiązująca ustawa o działalności leczniczej wprowadza całkiem nowe zasady dotyczące przekształcania SP ZOZ. Miejmy nadzieje, ze będą one budziły mniej wątpliwości prawnych niż obowiązująca uprzednio ustawa o ZOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH