Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach miał być pierwszym sprywatyzowanym szpitalem wojewódzkim. Póki co prywatyzacji jednak nie będzie. - Nie możemy robić takich rzeczy w pośpiechu - tłumaczyli radni i w konsekwencji punkt dotyczący przekształcenia szpitala został zdjęty z porządku obrad Sejmiku Śląskiego.

Zakład Pulmonologii SP ZOZ w Tarnowskich Górach to jeden z najmniejszych szpitali podlegających samorządowi wojewódzkiemu. Ma zaledwie 30 łóżek. Spełnia wszystkie warunki ku temu aby stanął w pierwszym szeregu do przekształceń. Jest wyremontowany i nie ma długów. Co ważniejsze - generuje zysk i nie zachodzi jakiekolwiek ryzyko, że przekształcony w spółkę prawa handlowego upadnie albo będzie dążył do ograniczenia kosztów poprzez obniżenie jakości usług. Ponadto zakład ma zrealizowany, w większości ze środków własnych program dostosowawczy.

– Radni nie są przeciwni przekształceniom - mówi dyrektor Zakładu Pulmonologii Michał Ekkert. – Rozmawiałem z wieloma z ich i stanowisko jest jednoznaczne: są za. Co więcej - uważają, że ten kierunek jest jedyny, konieczny i właściwy. Takie jest stanowisko nie tylko samorządowców, zarządu województwa, ale co najważniejsze - także ze strony pracowników. Przyczyną, że zdjęto ten punkt z obrad sejmiku, był fakt, iż radni otrzymali za mało informacji na ten temat propozycji przekształcenia szpitala.

W dokumentach przygotowywanych na obrady samorządu województwa śląskiego posługiwano się terminem spółka pracownicza. Być może to właśnie spowodowało, że wielu z radnych nie bardzo potrafiło zrozumieć, że w praktyce chodzi o przekształcenie Zakładu Pulmonologii w spółkę prawa handlowego w postaci Spółki z o..o., w której udziałowcami będą pracownicy.

Korespondencja i uzgodnienia szpitala z Urzędem Marszałkowskim w sprawie przekształcenia trwa już prawie rok. W placówce przeprowadzono na ten temat referendum, w którym wszyscy pracownicy opowiedzieli się za przekształceniem. Imienne listy poparcia dla tej inicjatywy przez pracowników otrzymał także UM. Pozytywnie zaopiniował projekt także konsultant wojewódzki z dziedziny chorób płuc oraz związki zawodowe.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH