Tarnów: szpital otrzymał certyfikat jakości MZ

Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, który jeszcze w 2004 r. borykał się z ogromnymi problemami finansowymi, otrzymał certyfikat jakości Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor lecznicy ma także nadzieję, że w tym roku uda mu się zbilansować szpital.

Do programu akredytacyjnego Ministerstwa Zdrowia lecznica przystąpiła jesienią 2009 r.  Wizyta akredytacyjna w szpitalu odbyła się wiosną br., a wręczenie certfikatu Ministerstwa Zdrowia miało miejsce 4 października.

- Mamy za sobą blisko półtora roku pracy nad spełnieniem niezbędnych wymagań - przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marcin Kuta, dyrektor placówki.

Potrzebne było opisanie i wdrożenie procedur związanych z funkcjonowaniem lecznicy, opis procedur medycznych, zachowań pracowników w sytuacjach zarówno codziennych, jak i wyjątkowych. Wiele wysiłku wymagało również dostosowanie dokumentacji medycznej do wymogów akredytacyjnych oraz związanych ze zmieniającym się prawem, czyli do nowych rozporządzeń ministra zdrowia i zarządzeń prezesa NFZ.

Dyrektor podkreśla, że równie ważne było wykonanie dokładnego przeglądu sprzętu i aparatury medycznej. Okazało się, że potrzebne były inwestycje związane z zakupem nowego sprzętu i częstym serwisowaniem.

- W ub. r. zainwestowaliśmy blisko 10 mln zł w infrastrukturę szpitala - informuje Marcin Kuta.

Dyrektor zaznacza, że obecnie sytuacja finansowa szpitala jest stabilna, wszystkie płatności regulowane są terminowo. Szpital regularnie spłaca dwa kredyty zaciągnięte przed siedmioma laty. Z kwoty 22 mln zł do spłaty zostało jeszcze 6,5 mln zł.

- Gdybym był w obecnej sytuacji we wrześniu ub. r., powiedziałbym, że na pewno zbilansuję szpital, jednak sytuacja jest o tyle trudniejsza, że od czterech lat nie zmieniła się wartość punktu rozliczeniowego - mówi nam Marcin Kuta. I wyjaśnia, że finansowanie z NFZ pozostaje na tym samym poziomie co w latach ubiegłych, natomiast wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem szpitala w ciągu czterech lat istotnie się zmieniły.

Przypomina, że w 2003 i 2004 r. sytuacja finansowa lecznicy była na tyle zła, że mówiło się o jej zamknięciu. Szpital generował zadłużenie sięgające wysokości jego przychodów. Niemal 60-70 proc. długów stanowiły zobowiązania wymagalne.

- W ciągu kilku ostatnich lat sytuacja bardzo się zmieniła, zarówno pod względem finansowym, jak i pod względem warunków pracy i pobytu pacjentów w lecznicy - stwierdza dyrektor i dodaje, że dowodem na to jest przyznany certyfikat jakości Ministerstwa Zdrowia. Tego typy akredytacją może się pochwalić niespełna 100 szpitali na około 800 lecznic działających w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH