Tak zdecydowali stołeczni radni. Dwa szpitale miejskie w Warszawie będą przekształcone w spółki

Szpital Specjalistyczny św. Zofii i Szpital Praski zostaną przekształcone w spółki - zdecydowała Rada Warszawy. Władze stolicy przekonują, że skorzystają na tym pacjenci; opozycja, że takie rozwiązanie może rodzić patologie. Za przekształceniem Szpitala św. Zofii w spółkę z o.o. zagłosowało 34 radnych; 20 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za przekształceniem Szpitala Praskiego w spółkę z o.o. zagłosowało 33 radnych, przeciwnych było 21; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak przedstawiał skutki decyzji rady dyrektor biura polityki zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy Dariusz Hajdukiewicz, po przekształceniu szpitali będą z nich korzystały "dwa strumienie pacjentów" - pierwszy w ramach świadczeń finansowanych z NFZ, drugi - to pacjenci, za których zapłacą m.in. firmy, które wykupią abonament.

Ocenił, że dzięki temu rozwiązaniu szpitale w zdecydowanie większym stopniu będą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt; będą mogły także udzielać świadczeń w większym wymiarze godzin. Jak podkreślił, obecnie takiej możliwości nie ma z uwagi na limity kontraktów z NFZ. 

Mają skorzystać pacjenci
Zaznaczył, że właścicielem szpitali pozostanie miasto.

- Jeśli kiedyś komuś przyjdzie do głowy sprzedaż akcji czy udziałów zakładów, znów pochyli się nad tym Rada Warszawy - powiedział.

Dyrektor Hajdukiewicz ocenił, że na przekształceniu skorzystają pacjenci. Podkreślił, że zmniejszą się kolejki do świadczeń finansowanych z Funduszu, gdyż część pacjentów będzie mogła za nie zapłacić. Podkreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu szpital uzyska dodatkowe środki.

Mówił, że szpital po przekształceniu będzie sprzedawał usługi medyczne z zakresu zabiegów ambulatoryjnych, a także wynajmował i dzierżawił pomieszczenia.

- Spółki nie muszą działać dla zysku, ale dla zbilansowania się. Choć spodziewamy się, że w pierwszym okresie po przekształceniu przyniosą straty - dodał. Poinformował, że porody są finansowane przez NFZ bez limitów, dlatego ta usługa w Szpitalu św. Zofii nie będzie mogła być płatna.

Będą kolejne przekształcenia?
Jak podał Hajdukiewicz, Szpital św. Zofii zostanie przekształcony w styczniu, natomiast Szpital Praski prawdopodobnie w kwietniu. Dodał, że kondycja szpitala św. Zofii jest dobra, za przekształceniem opowiedziało się 71 proc. personelu, natomiast Szpital Praski ma zobowiązania w wysokości 70 mln zł plus zobowiązania wobec miasta, które zostaną umorzone.

Dodał, że w planach jest także przekształcenie Szpitala Czerniakowskiego i prawdopodobnie SPZOZ Szpitala Grochowskiego.

- Ograniczają nas możliwości budżetu, gdyż samorząd przejmuje zobowiązania szpitali - zaznaczył.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH