Tak zarabiali lekarze i pielęgniarki w 2009 roku

W porównaniu z resztą badanych Polaków płace pielęgniarek były niższe o 33 proc. Co dziesiąta zarabiała miesięcznie poniżej 1550 PLN brutto.

Według danych zebranych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2009, przeprowadzonym przez firmę Sedlak&Sedlak a cytowanym przez Interia.pl, pielęgniarki zarabiały na poziomie 2300 PLN. Nieco lepiej wynagradzane były w minionym roku położne. W porównaniu z pielęgniarkami zarabiały one o ok. 200 złotych więcej.

W przypadku wynagrodzeń lekarzy szacowanie dokładnego poziomu dochodów, jakie co miesiąc otrzymuje ta grupa zawodowa, stwarza kilka problemów. Po pierwsze, badania uwzględniają zazwyczaj pracę w ramach tradycyjnego, pojedynczego etatu. Tymczasem większość z nich jest zatrudnionych na wielu etatach iw ramach różnego rodzaju umów cywilno-prawnych. Wielu lekarzy pracuje np. na podstawie kontraktów lekarskich, prowadząc własną działalność.

Biorąc pod uwagę podstawowe wynagrodzenie lekarzy w ramach pojedynczego etatu w 2009 roku lekarz bez specjalizacji mógł liczyć w ramach takiej umowy średnio na 3600 PLN brutto miesięcznie. Lekarz z I stopniem specjalizacji zarabiał już o 14 proc., a z drugim stopniem o 53 proc. więcej. – odpowiednio 4100 i 5500 złotych. Według tych danych grypa 25 procent lekarzy zarabia powyżej (odpowiednio) 4850, 6700 i 8800 zł.

Wyniki badań pokazały, że zdecydowanie więcej płacą lekarzom małe prywatne firmy. W w nich lekarze mogą zarobić w ramach etatu od 25 proc. do nawet 50 proc. więcej niż w placówkach państwowych.

Więcej na: interia.pl ,wynagrodzenia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH