Tak ministerstwo chce lepiej wydawać pieniądze na ochronę zdrowia Samo zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia nie rozwiązuje problemu podniesienia jej efektywności - wskazała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Fot. PTWP

Wprowadzenie mechanizmu oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia, koordynowana opieka zdrowotna oraz przegląd procedur medycznych - to niektóre działania, dzięki którym resort zdrowia chce poprawić efektywność wydawania publicznych środków na ochronę zdrowia.

Optymalizacja systemu opieki zdrowotnej w Polsce była w czwartek (8 września) jednym z tematów dyskusji podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Uczestnicy debaty, wśród nich marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zgodzili się co do potrzeby zwiększenia wielkości publicznych środków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Jednocześnie jednak kładli nacisk na poprawę efektywności wydawania tych pieniędzy.

Ocena celowości inwestycji
- Pieniędzy jest za mało i koniecznie trzeba zwiększyć nakłady, ale samo zwiększenie nakładów na służbę zdrowia nie rozwiązuje problemu podniesienia jej efektywności - powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Dodała, że wraz ze wzrostem nakładów na ochronę zdrowia trzeba podjąć jednocześnie działania pozwalające na bardziej rozważne wydatkowanie środków, które co roku MZ będzie starało się zwiększyć.

Za pierwszy krok w tym kierunku, służący m.in. lepszemu skoordynowaniu inwestycji w sektorze ochrony zdrowia, wiceminister uznała ustawowe wprowadzenie tzw. instrumentu oceny celowości inwestycji, który niebawem zacznie działać.

- Każda inwestycja w ochronie zdrowia będzie poddawana ocenie celowości zgodnie z regionalnymi priorytetami polityki zdrowotnej, a także zgodnie z mapami potrzeb. Myślę, że to pierwszy krok do tego (…), żeby wydatki były racjonalnie wykorzystywane; to duży krok naprzód - mówiła Głowala.

Opieka koordynowana
Innym działaniem, mającym poprawić efektywność leczenia oraz jego finansowania, jest wprowadzenie koordynowanej opieki zdrowotnej, zapewniającej pacjentom kompleksowość opieki i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. To rozwiązanie jednocześnie wymuszać ma dobrą współpracę różnych placówek i instytucji ochrony zdrowia w zakresie wykonywania procedur i usług medycznych. Dzięki temu leczenie ma być bardziej skuteczne, a przy tym mniej kosztowne.

- Weszło w życie rozporządzenie prezesa NFZ o koordynowanej opiece nad kobietą w ciąży. Mówimy też o koordynowanej opiece w podstawowej opiece zdrowotnej, a także przechodzimy do koordynowanej opieki pacjenta po zawale - wspomniała wiceminister.

Katarzyna Głowala wskazywała również na potrzebę stałego przeglądu procedur medycznych, aby były aktualne i dostosowane do potrzeb.

- Tutaj też jest duże pole do tego, aby środki publiczne były wykorzystywane w sposób racjonalny i efektywny - podsumowała wiceminister, zapewniając, że kierownictwo resortu zmierza do wdrażania wszystkich wymienionych przez nią działań.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH