Fakt/Rynek Zdrowia | 06-10-2009 15:32

Tabloid wytyka urzędnikom NFZ zamiar kupna "limuzyn"

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje wydatki na nowe samochody. Czy to rozrzutność?

Jak dowiedział się Fakt, jeszcze w br. 7 z 16 oddziałów i centrala NFZ zamierzają kupić sobie limuzyny.

– NFZ planuje zakup limuzyn w tym samym czasie, gdy zapowiada, że nie będzie zwracał pieniędzy za nadlimity – mówi Marek Balicki, były minister zdrowia, obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, którego Fakt pyta o zdanie na ten temat. – Mam nadzieję, że minister Ewa Kopacz przyjrzy się tej sprawie – dodaje wypowiadając się dla tabloidu.

Gazeta zestawia zaplanowane wydatki z niedofinansowaniem ochrony zdrowia.

Czy polski Fundusz jest rozrzutny i jak jego biurokracja ma się zatem do skali wydatków na zdrowie? Jak pisaliśmy niedawno, przykładowo kwota 9 mln zł o jaką zwiększy się kwota środków wynikająca ze zmienionego algorytmu dla Podlasia wystarczy na dwa dni leczenia mieszkańców tego województwa.

Jak zauważył w jednej z niedawnych rozmów z portalem rynekzdrowia.pl ekspert rynku medycznego, Adam Kozierkiewicz, obsługa administracyjna Funduszu pochłania 1,5 proc. budżetu tej instytucji, podczas, gdy np. w Niemczech na biurokrację w kasach chorych przeznacza się ok. 7 proc. ich budżetu. Równie ciekawe jest porównanie zatrudnienia. Np. kasa AOK w Brandenburgii zatrudnia około 2 tys. pracowników administracji, co stanowi mniej więcej połowę zatrudnienia urzędników w całym polskim NFZ...