Jeszcze w tym roku do 160 szpitali ma trafić dodatkowe 150 mln zł pomocy publicznej na spłatę zobowiązań. Opozycja ostrzega: te środki oraz pomoc w ramach ustawy restrukturyzacyjnej szpitali, które od nowego roku będą spółkami prawa handlowego, może nie spodobać się Komisji Europejskiej.

Zastrzeżenia do przekazania dodatkowej pomocy mają dobrze zarządzane placówki. Ich zdaniem ministerstwo preferuje szpitale, które radzą sobie gorzej. Takie samo stanowisko zajęła Konfederacja Pracodawców Polskich. - To jasny sygnał dla dyrektorów publicznych szpitali, że opłaca się zadłużać, bo i tak resort pomoże, oddłuży i nie pociągnie do odpowiedzialności osób, które odpowiadają za fatalne gospodarowanie majątkiem - uważa Krzysztof Tuczapski, ekspert KPP i dyrektor niepublicznego samorządowego szpitala w Zamościu.

Resort zapowiada rychłe ogłoszenie skorygowanej listy placówek zakwalifikowanych do pomocy. Początkowo z całej Polski miało ich być 208, teraz jednak spis placówek został zweryfikowany.

- Ostatecznie znajdzie się na niej około 160 szpitali - wyjaśnia Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z gazetą Polska Dziennik Łódzki.

- Za jedno z kryteriów przyjęliśmy bowiem, że placówka ma mieć powyżej 400 łóżek, a wśród tych 208 szpitali były takie, które mają ich mniej. Lista jest teraz weryfikowana, ostateczna będzie znana w ciągu kilku najbliższych dni. Chcieliśmy, żeby pomoc mogły uzyskać przede wszystkim te placówki, które są strategiczne dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów w danym regionie. Wysokość przyznanej dotacji ma zależeć od potrzeb danej placówki, ale także od poziomu świadczonych usług. Ponieważ lista została zawężona, to placówki średnio dostaną około miliona złotych - przekonuje Gołąb.

Resort chce, żeby szpitale przeznaczyły pieniądze na spłatę zobowiązań finansowych. Rzecznik ministerstwa nie uważa, by protest Konfederacji Pracowników Polskich był zasadny.

Zdaniem resortu ten pomysł to próba zmniejszenia zadłużenia placówek, które mają niewielki dług, a zastrzyk gotówki pomoże im spłacić najpilniejsze zobowiązania i wyjść na prostą. Dzięki temu będą w znacznie lepszej kondycji finansowej w momencie obligatoryjnego przekształcenia się w spółki prawa handlowego.

Ale ta pomoc, jak i wypłata ostatniej transzy pomocy z ustawy restrukturyzacyjnej, w obliczu przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego, wzbudza pewne obawy opozycji. O ile nie budzi zastrzeżeń sama wypłata ostatniej transzy z 2,2 mld zł środków z pomocy publicznej ustawy restrukturyzacyjnej, czyli ok. 246 mln zł, oponenci ostrzegają, że po 2008 roku nie będzie komu zwracać pomocy i pojawią się problemy z Komisją Europejską.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH