Szramik proponuje politykom stanąć do kolejek z pacjentami Szramik: - Gdyby posłom czy ministrom przyszło stanąć ze zwykłymi Polakami w kolejkach do rejestracji... Fot. PTWP (zdj. archiwalne)

Politycy zmieniliby sposób podejścia do ochrony zdrowia, gdyby oni i ich rodzimy musiały w takim samym zakresie jak zwykli pacjenci korzystać z publicznych szpitali, zamiast leczyć się w klinikach rządowych - mówi wiceprzewodniczący ZG OZZL Zdzisław Szramik.

Zdzisław Szramik, w wywiadzie jakiego udzielił "Naszemu Dziennikowi" przekonywał - odnosząc się do zagwarantowanego ustawowo wzrostu wydatków na zdrowie do 6 proc. PKB w 2025 r. - że "obiecywanie czegoś, co wykracza poza kadencję rządu, jest czystą mrzonką". Dodał: - Jeśli się planuje coś na wyrost siedem lat do przodu, to są właściwie dwie kadencje i moim zdaniem nie jest to poważna propozycja.

Wiceprzewodniczący OZZL był też m.in. pytany o rozporządzenie ministra zdrowia, które w sytuacji kłopotów kadrowych wywołanych wypowiadaniem przez lekarzy klauzul opt-out zakłada możliwość pracy lekarzy na kilku oddziałach.

Przywołał wyrok Sądu Najwyższego z 4 października tego roku, który uznał lekarza współwinnym tego, że nie udzielił na czas pomocy pacjentowi, choć w tym momencie był zajęty pracą w oddziale i udzielaniem pomocy innemu pacjentowi. - Uważam, że lekarze nie powinni się na to zgadzać. W innym wypadku będziemy współodpowiadać za błędy organizacyjne dyrektorów szpitali czy ministra zdrowia - powiedział Zdzisław Szramik, mówiąc o pracy lekarzy na kilku oddziałach.

Krytykując dotychczasowe zmiany w ochronie zdrowia (m.in. skalę i tempo wzrostu wydatków PKB na zdrowie) wytknął politykom wyższego szczebla i parlamentarzystom, że wraz z rodzinami "nie korzystają oni z systemu ochrony zdrowia w takim zakresie jak zwykli pacjenci, tylko mają do dyspozycji kliniki rządowe" i dlatego  niewiele wiedzą o funkcjonowaniu ochrony zdrowia w kraju. 

- Gdyby posłom czy ministrom przyszło stanąć ze zwykłymi Polakami od godz. 4 nad ranem w kolejkach do rejestracji i pół roku czekali na wizytę (...) w kolejkach na zabiegi, to sytuacja zmieniłaby się, bo sami inaczej patrzyliby na system, który jest chory - powiedział Szramik "Naszemu Dziennikowi".

Więcej: naszdziennik.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH