Szpitalowi w Proszowicach grozi zamknięcie? OZZL ostrzega, że wygaszanie pracy szpitala może rozpocząć się jeszcze w styczniu Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W sporze między personelem i dyrekcją Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach ani jeden z postulatów lekarzy nie został spełniony - twierdzi OZZL. Związek ostrzega, że w tej sytuacji wygaszanie pracy szpitala zacznie się już 29 stycznia, bo staną się skuteczne wypowiedzenia złożone przez lekarzy.

Jak przekonują związkowcy z OZZL, lekarze w SPZOZ w Proszowicach z powodu braków kadrowych nadal pracują na dwóch do czterech oddziałach jednocześnie, przekraczając dozwolony czas pracy.

"Zmuszani są do pracy w zakresie wykraczającym poza ich kompetencje, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz ryzyko prawnej odpowiedzialności dla lekarza" - czytamy w przekazanym mediom piśmie, podpisanym przez Piotra Watołę, przewodniczącego Międzyzakładowego Oddziału Terenowego OZZL w Oświęcimiu.

Dyrekcja i władze powiatu nie wyrazili także zgody na podwyżki pensji. Lekarze domagali się płacy zasadniczej dla specjalisty w wysokości dwóch średnich krajowych, to jest ok. 9 000 zł brutto (6 300 zł netto).  W drodze negocjacji zgodzili się na 5 000 zł brutto (3 550 zł "na rękę") od 1 lutego br. i wzrost o 500 zł brutto, czyli do wypłaty 3 889 zł "na rękę", od 1 lipca 2018 r. Od stycznia 2019 r. ma to być 6 000 zł brutto, co daje 4 247 zł "na rękę" - podaje OZZL.

Lekarze domagali się zmiany dyrekcji, poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy oraz bezpieczeństwa pacjentów i wzrostu wynagrodzeń.

Jak uważają związkowcy, jedynie realizacja tych postulatów może spowodować zatrzymanie części lekarzy w szpitalu. Podają, że lekarz dojeżdżający z Krakowa musi wydać na paliwo 1 000 zł miesięcznie, "co obniża pensję netto specjalisty do 2 500 zł".

Zdaniem OZZL sytuacja zmierza do wygaszania pracy szpitala, co może mieć miejsce od 29 stycznia 2018 r. gdy zaczną obowiązywać wypowiedzenia pracy przez lekarzy.

Konflikt w szpitalu trwa od początku listopada, kiedy to 23 lekarzy w szpitalu w Proszowicach  złożyło wypowiedzenia. Lekarze domagali się zmiany polityki finansowej placówki i zapewnienia większej obsady dyżurowej.

Dyrektor szpitala Janina Dobaj wyjaśniała, że na niedobór kadry i podyktowane tym częste dyżury lekarzy nic nie może poradzić. Dodaje, że od dawna szuka specjalistów, ale nikt się nie zgłasza.

Dobaj zarządza szpitalem od 2005 r. Planowano wówczas zamknięcie placówki, ale udało się jej wyprowadzić szpital z długów. Wyremontowano blok operacyjny, parking, trakt porodowy i izbę przyjęć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH