Szpitalne zakupy - lepiej razem czy osobno?

Wiadomo, że zbiorowe zakupy są tańsze niż indywidualne zamówienia, jednak w przypadku leków szpitalom dogadać się najtrudniej. W grę wchodzą przekonania ordynatorów i lekarzy co do skuteczności określonych specyfików, dlatego niełatwo sporządzić wspólną dla wielu placówek listę potrzebnych preparatów. Nie bez powodu zatem ten właśnie zakres wydaje się prawdziwym testem zdolności kooperacyjnych lecznic.

Przed rokiem Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia zapowiedział, że utworzy Centrum Zakupowe Leków, w szpitalach zacznie natomiast działać system Unit Dose, czyli tzw. indywidualnych dawek leków. Zadanie pilotowania projektu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powierzył Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jak dowiedzieliśmy się w Szpitalu św. Barbary, na razie zawarto porozumienie w sprawie wspólnych zakupów środków opatrunkowych. W skład grupy zakupowej utworzonej 12 marca br. weszło 5 szpitali marszałkowskich: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.

Do grupy zakupowej wszedł ponadto Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej, ale ponieważ podpisał wcześniej długoterminową umowę z dostawcą opatrunków, nie będzie uczestniczył w najbliższym przetargu. Dołączy do reszty szpitali, gdy będą kupowane leki.

- Do końca marca ogłosimy procedurę przetargową na zakup środków opatrunkowych. Przypuszczam, że w połowie maja lub w czerwcu opatrunki znajdą się już w lecznicach. Umowy będą obowiązywały do końca 2014 r. - wyjaśnił nam Jacek Gorszanów, koordynator obszaru zamówień publicznych i logistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

Dodał, że szpitale spodziewają się oszczędności, w zależności od asortymentu, na poziomie nawet 25 procent.

- Będą to duże zamówienia, długoterminowe. Liczymy, że ze względu na skalę zlecenia oferty cenowe będą na poziomie cen minimalnych - zaznaczył koordynator.

Zaczynają od plastrów

Wspólne zakupy opatrunków to jednak tylko przygrywka przed znacznie bardziej skomplikowaną operacją, jaką będzie zakup leków.

- Odbyły się już spotkania z kierownikami szpitalnych aptek. Ustalono wstępnie listę leków, które nie budzą kontrowersji, następnym krokiem będzie rozmowa z ordynatorami i próba wypracowania wspólnego stanowiska. Mamy świadomość trudności w sprawie listy zakupów, bo ordynatorzy i lekarze mogą mieć własne preferencje w zakresie leczenia określonymi specyfikami. Ale widzimy jednocześnie dużą determinację dyrektorów szpitali, którzy dążą do racjonalizacji kosztów - tłumaczył Jacek Gorszanów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH