Szpitalne dylematy: nowe konkursy mają sens bez poprawy finansowania? VII Europejski Kongres Gospodarczy - sesja pt. "Zdrowy szpital, czyli jaki ? - cz. I"

Uczestnicy poniedziałkowej (20 kwietnia) dyskusji panelowej pt. "Zdrowy szpital, czyli jaki?" podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozmawiali m.in. o sytuacji finansowej lecznic, możliwościach ich przekształceń i lokowania prywatnego kapitału w sektorze szpitalnym oraz funkcjonowaniu pakietu onkologicznego.

- Widzimy celowość przekształcania w spółki szpitali podległych samorządowi woj. śląskiego. Nasze jednostki muszą być lepiej przygotowane do konkurowania z prywatnymi podmiotami - powiedziała Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego.

Aneksowanie (na razie) ma swoje plusy
- Samorząd woj. śląskiego jest organem założycielskim dla 38 szpitali w formie SPZOZ-ów oraz udziałowcem siedmiu lecznic już przekształconych w spółki - przypomniała Aleksandra Skowronek.

Dodała, że "marszałkowskie" szpitale w woj. śląskim łącznie zanotowały w 2013 r. dodatni wynik finansowy wynoszący 14 mln zł. Niestety, 2014 rok wojewódzkie lecznice na Śląsku zamknęły stratą sięgającą ponad 1 mln zł.

- Ta strata była przede wszystkim spowodowana niezapłaconymi nadwykonaniami - poinformowała wicemarszałek województwa śląskiego odpowiadająca za ochronę zdrowia w regionie.

Nie ukrywała, że samorząd wojewódzki planuje kolejne przekształcenia swoich lecznic, między innymi Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu. - Na razie dla naszych jednostek korzystne byłoby aneksowanie dotychczasowych umów z NFZ, chcemy bowiem mieć czas na przygotowanie się do nowych konkursów - tłumaczyła Aleksandra Skowronek.

- Pracujemy nad tym, aby oferta naszych placówek była jak najbardziej atrakcyjna - stwierdziła. - Nie chcę jednak na razie ujawniać szczegółów. Mamy naprawdę coraz mocniejszą konkurencję w postaci świetnie doinwestowanych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt podmiotów prywatnych.

Inwestujemy, aby zabiegać o kontrakt z NFZ
Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wprawdzie przyznała, że czeka na nowe konkursy, jednak - aby miały one sens - potrzebne są istotnie większe nakłady na kontraktowane przez NFZ świadczenia.

- Jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli kroić taki sam tor na większą niż obecnie liczbę kawałków, bo na rynku wciąż pojawiają się nowe podmioty, mające prawo stanąć do konkursów - mówiła dyrektor opolskiej lecznicy.

Zdecydowanie za rozpisaniem nowych postępowań konkursowych przez narodowego płatnika opowiedział się Grzegorz Stachacz, doradca Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach Sp. z o.o.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani zawarciem nowych kontraktów z NFZ. Zainwestowaliśmy w rozwój naszej placówki, jakość i poszerzenie zakresu świadczeń. Jesteśmy zatem w pełni gotowi, aby stanąć do konkursu ofert - tłumaczył.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH