Szpitale zainteresowane jakością, można na niej zarobić Szpitale zainteresowane jakością, można na niej zarobić. Fot. Archiwum

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu będzie się starał w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) o akredytację. Nawet jeśli spełni wszystkie wymogi, szybko jej nie dostanie. Kolejka po certyfikaty akredytacyjne wydłużyła się ostatnio. Szpitalom coraz bardziej zależy na dodatkowych pieniądzach za jakość.

- Podejrzewam, że w CMJ mają teraz więcej zgłoszeń, bo szpitale chcą jak najszybciej odnowić przyznane wcześniej certyfikaty (obowiązują przez 3 lata - red.), żeby jako placówki sieciowe otrzymać dodatkowe pieniądze do ryczałtu. Jeden z dyrektorów planował, że recertyfikację uzyska przed wejściem do sieci. Tymczasem wyznaczono mu termin na wiosnę 2018 r. - opowiada Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. Rozpytywała o certyfikaty, bo Szpital Powiatowy w Oświęcimiu też chce mieć akredytację Ministerstwa Zdrowia.

Większy napływ wniosków o przyznanie certyfikatu akredytacyjnego MZ potwierdza Halina Kutaj-Wąsikowska, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. - Jest zdecydowanie większe zainteresowanie ze strony szpitali, ale nie idzie to w parze z lepszym przygotowaniem do wizytacji, bo sporo szpitali akredytacji nie uzyskuje, pomimo że zgłoszenie jest dobrowolne. Dodaje, że na 1000 szpitali akredytację ma 200.

Uzyskanie akredytacji to żmudny proces, wymaga od szpitala solidnego przygotowania. Raport nt. wdrożenia standardów jakościowych sporządzają wizytatorzy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które podlega Ministerstwu Zdrowia. Wizytatorami są z reguły osoby współpracujące z CMJ - doświadczeni lekarze i pielęgniarki. Raport z przeglądu jest następnie przekazywany do Rady Akredytacyjnej. Rada ocenia raport i przedstawia rekomendację ministrowi zdrowia, a ten podejmuje ostateczną decyzję ws. certyfikatu.

Przegląd akredytacyjny obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania szpitala - od zabezpieczenia w media, poprzez stan sanitarny pomieszczeń, bezpieczeństwo terapii i sposób prowadzenia dokumentacji medycznej. Akredytacja dotyczy 15 działów, ponad 220 standardów - każdy o innej wadze (w przypadku szpitali standardy zostały spisane na 155 stronach). Żeby uzyskać certyfikat, trzeba spełnić 75 procent z nich. Średni poziom spełniania standardów wynosi obecnie 83,4 proc.

Akredytacja czy ISO? A może jedno i drugie
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu jest jedną z większych i nowocześniejszych lecznic w Zachodniej Małopolsce. Ma 462 łóżka w 15 oddziałach oraz 22 poradnie specjalistycznie i zakłady diagnostyczne. Posiada 4 certyfikaty ISO z zarządzania: jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem informacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH