Szpitale wyrastają na liderów efektywności energetycznej

Placówki ochrony zdrowia modernizują swoją infrastrukturę energetyczną, inwestując w odnawialne źródła energii. Potencjał zmian jest duży, nakłady zwracają się szybko.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie działa największa w Polsce instalacja kolektorów słonecznych - 1500 m kw. Instalacja została uruchomiona już w 2007 r.

- Koszt instalacji kolektorów słonecznych wyniósł 4,1 mln zł, przy czym 1,5 mln zł to dofinansowanie z Eko-Funduszu, 780 tys. zł - dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Katowic, 120 tys. zł to koszt własny (projekt ofertowy, nadzór budowlany), a 1,7 mln zł to pożyczka, która jest spłacana z zysków wyprodukowanego ciepła - mówi Wojciech Prosiński, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych WSzS w Częstochowie.

Całkowity osiągnięty zysk z tej instalacji wyniósł ponad 1,8 mln zł (stan na połowę września 2011 r. - zaciągnięta pożyczka została spłacona w 70 proc.).

W szpitalu przeprowadzono również modernizację instalacji zasilającej centrale klimatyzacyjne w ciepło. W tym przypadku także zastąpiono ciepło z własnej kotłowni ciepłem sieciowym z Fortum. Koszt wyprodukowania 1 GJ ciepła ze szpitalnej kotłowni na bazie gazu wynosił 81,82 zł, a koszt ciepła sieciowego to 35 zł. Tu inwestycja zwróciła się w ciągu miesiąca.

Innowacyjne podejście do zarządzania energią wdraża także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, jedna z większych placówek medycznych na Mazowszu, dysponująca 857 łóżkami (36 poradni specjalistycznych).

Szpital jest uczestnikiem projektu pn. "Budowa instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej wraz z systemem kogeneracyjnym dla WSzS w Radomiu". Wartość całego projektu, realizowanego ze środków województwa mazowieckiego, to około 6,9 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia jest oparta na zainstalowaniu kogeneratora gazowego, wiatraka wytwarzającego energię elektryczną z energii wiatru oraz systemu fotowoltaicznego wytwarzającego energię elektryczną z energii słonecznej.

Obecnie szpital ma kotłownię gazową. Kogenerator zastąpi ją, produkując ciepło oraz energię elektryczną na potrzeby placówki i pokrywając w 100 proc. zapotrzebowanie na energię elektryczną (1400 kW) oraz większość zapotrzebowania na ciepło.

Jak informuje Andrzej Forysiak, kierownik działu techniczno-eksploatacyjnego radomskiego szpitala, kogenerator zostanie prawdopodobnie uruchomiony w pierwszym półroczu 2012 r. Będzie podłączony również do sieci średniego napięcia, ponieważ nadwyżki energii będą sprzedawane. Koszt kolektorów to około 10 mln zł. Dzięki ich instalacji koszty ciepłej wody powinny się zmniejszyć o około 70 proc. Generalnie: szpital liczy na duże oszczędności ze wspomnianych inwestycji - lecznica płaci co miesiąc za energię elektryczną blisko 240 tys. zł.

Inwestycje powinny się zwrócić w ciągu kilku lat i przynieść łączne oszczędności w wysokości około 2 mln zł rocznie w postaci zaoszczędzonej energii elektrycznej (ok. 4 000 MWh rocznie), cieplnej (ok. 34 000 GJ) i oleju opałowego (ok. 580 ton rocznie).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH