Szpitale wojewódzkie na start: takich przekształceń jeszcze nie było W szpitalu wojewódzkim jest więcej łóżek niż w placówce powiatowej, dlatego przekształcenia dużych szpitali mogą okazać się trudniejsze.

Przekształcenia SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego wchodzą w nowy etap: do szpitali powiatowych, które stały się pionierami w zakresie komercjalizacji, dołączą wkrótce szpitale wojewódzkie. Pod koniec lipca br. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zapowiedział przekształcenie sześciu swoich lecznic.

O planach komercjalizacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie poinformował także w poniedziałek (17 sierpnia) Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Pozostałe samorządy wojewódzkie będą uważnie obserwować realizację tych projektów.

Między innym dlatego, że pierwsze w Polsce przekształcenia w spółki prawa handlowego 700-800 łóżkowych placówek wielospecjalistycznych powinny przynieść odpowiedź na pytanie, na ile obecnym prekursorom pomocne okażą się doświadczenia szpitali powiatowych, a na ile zmiana statusu prawnego dużych lecznic będzie odbywać się na „nieznanej ziemi”.

Wśród sześciu szpitali, które zamierza przekształcić mazowiecki samorząd wojewódzki, znalazły się, m. in. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (34,7 mln zł zobowiązań) przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Ciechanowie Sp. z o.o. oraz Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie (122 mln zł zobowiązań) - przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o. Placówki mają rozpocząć działalność w formule spółek już od 1 stycznia 2010 r.

Duży szpital, duży problem?

Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, nie ukrywa, że zwłaszcza Wojewódzki Szpital Bródnowski stanowi nie lada wyzwanie.

- Nie ulega wątpliwości, że będziemy musieli przejść przez „ścieżkę zdrowia”, jaką pokonało już wiele szpitali powiatowych: nie ma innej możliwości - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Waldemar Roszkiewicz. - To nas łączy. Dzieli natomiast skala problemów, z jakimi będziemy mieli do czynienia. Na przykład likwidacja SPZOZ. Wszyscy funkcjonujemy w obrębie ustawy o ZOZ-ach i wszyscy musimy przebrnąć przez te same procedury: likwidowany podmiot jeszcze przez trzy miesiące musi prowadzić działalność medyczną. Czym innym jest jednak realizacja tego wymagania w 200-łóżkowym szpitalu powiatowym, a czym innym w 800-łóżkowym wielospecjalistycznym Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim, który ma w dodatku potężnie rozbudowaną specjalistykę i zakres diagnostyczny.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH