Szpitale wnioskują do MZ o ingerencję w system rozliczania świadczeń przez NFZ

Szpital im. Kopernika w Łodzi wspólnie z grupą lecznic z województw łódzkiego i mazowieckiego zdecydowały się na wystąpienie do ministra zdrowia z wnioskiem o wszczęcie postępowania wobec NFZ. Dotyczy ono bezprawnych (w ocenie placówek) działań płatnika w zakresie rozliczania i kwalifikowania w pierwszej kolejności do zapłaty świadczeń ratujących życie, także wówczas, gdy zostały one udzielone później niż świadczenia planowe.

Reprezentująca szpitale mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp. z o.o. zwraca uwagę w piśmie do ministra zdrowia, że realizacji założeń modelu stworzonego przez NFZ i wprowadzonego z dniem 1 stycznia 2011 r. służy system informatyczny sprawdzający kolejność świadczeń do zapłaty, a także wymagający rozliczania ich właśnie w określonej kolejności. W przypadku, gdy będzie ona odmienna od ustalonej przez system, ten będzie odrzucał pozycje do czasu wskazania kolejności wymaganej.  

Kto zapłaci za świadczenia planowe?

"Skutki przyjętego przez NFZ sposobu rozliczania można zobrazować na następującym przykładzie: jeżeli szpital w ramach limitu może wykonać operacje u dwóch pacjentów i przeprowadzi je w ramach świadczeń planowych, a później - w czasie tego samego okresu rozliczeniowego - będzie musiał wykonać taką samą operację kolejnym dwóm osobom, które trafiły do szpitala w trybie nagłym, np. po wypadku komunikacyjnym, to NFZ zapłaci szpitalowi tylko za pacjentów, którzy trafili do placówki po wypadku. Natomiast podmiot leczniczy zostaje pozbawiony możliwości otrzymania zapłaty za wykonane uprzednio (w ramach limitu) operacje planowe" - czytamy w piśmie mecenas Fortak-Karasińskiej.

- W ten sposób świadczenia SOR-owskie wypierają z rozliczenia świadczenia planowe udzielone we wcześniejszym terminie i w efekcie w nadwykonaniach pozostają właśnie te ostatnie. Gdy spotykamy się z Funduszem przed sądem w sprawie zapłaty za nadlimity, płatnik argumentuje, że trzeba było ich nie wykonywać - wyjaśniał podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Łodzi Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. M. Kopernika.

Dyrektor Szrajber dodaje, że tym samym pozycja szpitala dochodzącego zapłaty za nadwykonania na drodze sądowej jest żadna i szansa na odzyskanie pieniędzy za procedury planowe spada do zera.

"Art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje podstawę prawną do dochodzenia zapłaty za świadczenia ponadlimitowe jedynie wówczas, gdy są one udzielane w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Natomiast przyjęty przez NFZ system rozliczeń powoduje, iż niezapłacone pozostają świadczenia planowe, mimo iż udzielone zostały czasowo wcześniej, tj. przed świadczeniami ratującymi życie.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH