W okresie od października 2007 r. do grudnia 2008 r. NFZ uzyskał od firm ubezpieczeniowych na rzecz finansowania leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych (tzw. podatek Religi) środki w łącznej wysokości 881 680 354,40 zł. Za okres styczeń - grudzień 2008 r. oddziały wojewódzkie NFZ (tylko z puli pieniędzy uzyskanych od firm ubezpieczeniowych z tytułu OC) otrzymały na leczenie osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych środki finansowe w wysokości 34 238 706,20 zł - poinformowała portal rynekzdrowia.pl centrala NFZ.

Do 14 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia miał ostatecznie rozliczyć tzw. podatek Religi. Niestety jak wynika z danych Funduszu szpitale skorzystały ze środków tylko w niewielkim stopniu, a trzeba przypomnieć, że są to dodatkowe pieniądze poza kontraktami na leczenie.

Tzw. podatek Religi okazał się bublem prawnym. Pieniądze z niego miały trafiać na leczenie ofiar wypadków, ale żeby wskazać, kto jest ofiarą, a kto sprawcą, w wielu sprawach niezbędny jest wyrok sądowy.

- W 2008 r. dostaliśmy zwrot kosztów leczenia dwóch pacjentów. Była to niewielka kwota, kilkaset złotych. Oczywiście wysyłaliśmy więcej wniosków, niestety tylko dwa z nich zostały uznane - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Pierwsze pieniądze z trudem uruchomiono w rok po przyjęciu ustawy. - To rozwiązanie wymagało jedynie dopracowania przepływu informacji - mówi Parkietowi poseł Bolesław Piecha (PiS), były wiceminister zdrowia. Ustawę uznano za parapodatek, ponieważ obciążała polisy wszystkich kierowców, a nie tylko sprawców wypadków.

- W państwach, w których wprowadzono współfinansowanie przez ubezpieczycieli kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych, podstawą jest rzetelna wiedza o faktycznych kosztach leczenia, wystandaryzowanych dla całego kraju - mówi Mikołaj Skorupski z Polskiej Izby Ubezpieczeń. W Polsce tego brakowało. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ale zanim trafiła na wokandę, została uchylona.

Najwięcej pieniędzy trafiło do wielkopolskich szpitali - ponad 7 mln zł, a najmniej do małopolskich - ok. 70 tys. zł - podał portalowi rynekzdrowia.pl NFZ.
Niewykorzystane pieniądze trafią na leczenie pacjentów i refundację leków przez NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH