Szpitale uniwersyteckie też powinny być spółkami?

Resort zdrowia w ramach nowego rozdania reformy ochrony zdrowia, chce aby szpitale kliniczne i resortowe mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, propozycja ministerstwa, zawarta w projekcie ustawy o działalności leczniczej, jest obecnie na etapie konsultacji. Zakłada m.in. że po przekształceniu szpitali uniwersyteckich, 51 proc. udziałów spółki ma pozostać w rękach uczelni. Natomiast ze względu na szczególną rolę klinik w systemie ochrony zdrowia uniwersytety nie będą mogły sprzedawać udziałów w przekształconych placówkach prywatnym podmiotom.

Przekształcenie nie będzie obligatoryjne, jednak w praktyce z powodu wprowadzanych obostrzeń stanie się obowiązkowe dla szpitali klinicznych ponieważ uczelnie, których szpitale generują straty, będą miały, podobnie jak inne organy założycielskie szpitali 3 miesiące na podjęcie decyzji o pokryciu ich strat z ubiegłego roku. Jeżeli tego nie zrobią, to w ciągu 12 miesięcy szpital kliniczny i tak stanie się spółką. To natomiast wiąże się z częściowym przejęciem przez ich organy założycielskie zobowiązań szpitala.

Zdaniem prof. Piotra Kuny, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Barlickiego w Łodzi projekt ma wiele korzystnych rozwiązań, szczególnie dla szpitali, które do tej pory były źle zarządzane i z tego powodu mają długi.

– Tylko czy te szpitale będą późnie lepiej zarządzane, czy przestaną generować zadłużenie? Dla takiego szpitala uniwersyteckiego jak mój, który jest optymalnie zarządzany i nie ma długów też mogą te rozwiązania okazać się korzystne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Kuna.

Jak tłumaczy są też inne obszary, w których należałoby dokonać zmian, aby szpitale kliniczne radziły sobie lepiej.

– Szpitale kliniczne radziłyby sobie gdyby płacono im za nadwykonania. Dodatkowo mamy ogromny problem z pacjentami, którzy leżą u nas ponad 180 dni, a nie wymagają leczenia tylko opieki. Mimo, że w naszych szpitalach pobyt tych pacjentów jest najdroższy to ani nie możemy ich np. przekazać do szpitala powiatowego, ani też nie istnieją instrumenty w systemie, które zapewniłyby inną opiekę takiemu pacjentowi.

Co do projektu ustawy mówiącej o przekształceniu szpitali uniwersyteckich, prof. Kuna obawia się, że niezłe rozwiązanie może jednak nie ujrzeć światła dziennego.

– Obawiam się, że do zmian w projekcie dojdzie już na etapie konsultacji, a później podczas prac w Sejmie. Może tak się zdarzyć, że usunięte zostaną korzystne rozwiązania, a dodane te, które nie będą dobrym rozwiązaniem.

Według planów resortu zdrowia ustawa miałaby wejść w życie w przyszłym roku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH