Niezadłużone szpitale, które przekształcą się w spółki w ramach rządowego planu B, będą mogły liczyć na wieloletnie kontrakty z NFZ.

W połowie kwietnia resort zdrowia przedstawi ostateczną wersję rządowego programu pomocy dla tych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które w ciągu najbliższych dwóch lat przekształcą się w spółki prawa handlowego. Już wiadomo, że ma on objąć nie tylko te samorządy, których szpitale mają długi. Z planu B skorzystają również niezadłużone ZOZ.

Ewa Kopacz, minister zdrowia zapowiedziała, że będą one zawierać długoletnie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie Fundusz podpisuje już takie umowy ze świadczeniodawcami. W przypadku szpitali trwają one trzy lata. Resort zdrowia może zaproponować ich wydłużenie o kolejne dwa lata. Czy będą miały lepiej wyceniane świadczenia niż pozostałe jednostki?

– Zróżnicowanie wyceny świadczeń dla placówek przekształconych i tych, które nadal działają jako SP ZOZ, jest niemożliwe ze względu na obowiązujące prawo. Poza tym naruszałoby zasadę równości podmiotów – mówi Gazecie Prawnej Janusz Atłachowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) oraz likwidator SP ZOZ w Rawiczu.

Pozytywnie oceniane jest jednak wydłużenie czasu trwania umów z NFZ. To wzmocni wiarygodność przekształconych szpitali w spółki wobec np. banków.

– Nowo powstałe spółki przeważnie mają bardzo mały początkowy kapitał zakładowy. W pierwszym okresie swojego działania muszą korzystać z kredytów bankowych – podkreśla Katarzyna Mróz, prezes szpitala spółki Olmedica w Olecku (powstałej po przekształceniu z SP ZOZ).

Podpisanie przez szpital wieloletniej umowy z NFZ nie jest jednoznaczne jednak z uzyskaniem gwarancji, że świadczenia zdrowotne przez ten okres będą finansowane na niezmienionym poziomie. Nawet kontrakt wieloletni nie gwarantuje, że NFZ nie zmieni jego finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH