Szpitale skorzystały ze swojego prawa do odwołań ws. sieci. Z jakim rezultatem? 104 placówki odwołały się do oddziałów wojewódzkich ws. kwalifikacji do tzw. systemu sieci szpitali Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

104 placówki odwołały się do oddziałów wojewódzkich ws. kwalifikacji do tzw. systemu sieci szpitali. Pozytywnych decyzji było niewiele: dotyczyły przede wszystkim kwalifikacji do innego poziomu zabezpieczenia lub dodania do systemu dodatkowych profili, zakresów lub rodzajów świadczeń w placówce.

Po tym, jak 27 czerwca br. oddziały wojewódzkie ogłosiły listę placówek, które znalazły się w sieci szpitali, niezadowolone z decyzji jednostki mogły złożyć odwołanie. Jak to wyglądało w poszczególnych województwach?

Do Śląskiego OW NFZ wpłynęło osiem protestów od siedmiu podmiotów (dwa od jednego podmiotu).

Korekta profili
Oddział uznał racje dwóch szpitali, tj. Centrum Onkologii - Instytutu Oddziału w Gliwicach oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tzw. Ceglana). Oba dotyczyły niewłaściwego wskazania profili zakwalifikowanych do sieci.

Szpital na Ceglanej zaprotestował ws. niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia: radioterapia i brachyterapia.

- Protest został uznany, świadczeniodawca jako podmiot leczniczy utworzony przez uczelnią medyczną został zakwalifikowany do poziomu szpitali ogólnopolskich, gdzie systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) są objęte wszystkie profile stanowiące przedmiot aktualnie obowiązującej umowy z NFZ. 4 lipca br. Śląski OW NFZ dokonał korekty w wykazie szpitali w ramach PSZ w zakresie dot. profili: radioterapia, brachyterapia, chemioterapia hospitalizacja - wyjaśniła Małgorzata Doros, rzecznik prasowy ŚOW NFZ w Katowicach.

Centrum Onkologii w Gliwicach wniosło podobny protest w sprawie niewłaściwego wskazania profili zabezpieczenia. Podmiot leczniczy posiada rangę instytutu i został zakwalifikowany do poziomu szpitali ogólnopolskich, gdzie PSZ są objęte wszystkie profile stanowiące przedmiot aktualnie obowiązującej umowy z NFZ.

- 4 lipca br. Śląski OW dokonał korekty w wykazie szpitali w ramach PSZ w zakresie dot. profili: radioterapia, terapia izotopowa, brachyterapia, chemioterapia hospitalizacja - stwierdziła rzecznik.

Jak tłumaczy Anna Kotuła, z-ca dyrektora CO w Gliwicach ds. finansów i zarządzania, w profilach zabezpieczenia wpisano placówce m.in. radioterapię, terapię izotopową, brachyterapię tylko w trybie ambulatoryjnym, a nie wpisano nam w trybie szpitalnym.

- Tak naprawdę nie wiadomo, jaki miałoby to skutek finansowy, szczególnie że świadczenia onkologiczne zostały wyłączone z ryczałtu. One będą odrębnie finansowane, więc jaki będzie zakres finansowania, tego jeszcze nie wiemy. Dlatego woleliśmy się na wszelki wypadek zabezpieczyć i odwołaliśmy się od pierwotnej decyzji NFZ - wyjaśnia Anna Kotuła.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH