Jeżeli szpital zdecyduje się na przekształcenie w spółkę kapitałową to będzie musiał odprowadzać CIT, ale będzie też mógł skorzystać z preferencyjnej amortyzacji.

Mimo że zgodnie z przepisami ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność dotycząca ochrony zdrowia i pomocy społecznej w części przeznaczonej na te cele to, szpitale będą płaciły CIT, bo wskazane zwolnienie nie dotyczy spółek – podaje Gazeta Prawna.

– Po przekształceniu w spółkę na wysokość CIT szpitala duży wpływ będzie miała amortyzacja środków trwałych. W tej kwestii, gminy i ich spółki mogą zaktualizować wartość środków trwałych, wnosząc je aportem do spółki bez podatku u wnoszącego aport – wyjaśnia Marek Kolibski, doradca podatkowy wspólnik w kancelarii KNDP

Samorząd jest zwolniony z CIT, a nowa spółka będzie amortyzować środek trwały od jego dużej obecnej wartości. Chodzi tu nie tylko o budynki, ale np. o drogi sprzęt medyczny. Doradca wyjaśnia, że w typowym biznesie ta korzyść nie występuje, ponieważ albo podatek płaci wnoszący wkład, albo spółka nie ma podwyższonej amortyzacji. Jednak, żeby organy podatkowe nie podważyły wyceny środków trwałych niezbędna jest wycena biegłego w tym zakresie.

Nowopowstałe spółki szpitalne skorzystają również na środkach trwałych o niskiej wartości takich jak np. krzesła czy biurka. Można zaliczyć je jednorazowo w koszty, jeżeli ich wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH