Szpitale powiatowe: na razie łatwiej nie będzie Podczas sesji. Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Szpitale powiatowe trudniej zbilansują budżety w nadchodzącym roku, odczuwalne będą w nich braki lekarzy - to jedne z zasadniczych wniosków z dyskusji podczas przygotowanej przez redakcję Rynku Zdrowia sesji „Polityka zdrowotna - wyzwania z perspektywy Polski Wschodniej”, jaka odbyła się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 24-25 września).

Z zapisów projekt budżetu NFZ na 2016 r. wynika, że nastąpi wzrost finansowania POZ o 20 proc., specjalistyki o 5 proc. Szpitalnictwo otrzyma o 3,5 proc. więcej pieniędzy, z tym, że ten wzrost ma być przekazany na leczenie wysokospecjalistyczne.

- Dlatego w szpitalach powiatowych czujemy bardzo duży niepokój o brak dostatecznego finansowania usług zdrowotnych, które stanowią o podstawowym bezpieczeństwie pacjenta - mówił Andrzej Bujnowski, prezes zarządu Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o.

Więcej obciążeń, ale nie pieniędzy
Te obawy pogłębia fakt, że przewidywany wzrost finansowania POZ nie dotyczy nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Tymczasem bardzo często to szpitale powiatowe realizują te świadczenia w ramach POZ w izbach przyjęć i SOR-ach i już dzisiaj sygnalizują coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych lekarzy do dyżurowania i zabezpieczenia tego rodzaju usług.

Na spodziewaną trudniejszą sytuację finansową szpitali powiatowych w nadchodzącym roku mogą też mieć wpływ niektóre rozporządzenia ministerialne i zarządzenia prezesa NFZ podnoszące standardy. Zdaniem Bujnowskiego wydawane są w słusznej sprawie, ale niosą za sobą obciążenia bez dodatkowego strumienia pieniędzy.

Jako przykład regulacji, na które szpitali powiatowych nie stać, prezes Pro-Medica podał projekt rozporządzenia koszykowego ustalającego normy zatrudnienia pielęgniarek. Rozporządzenie mówi o liczbie łóżek jaką powinna mieć pod swoją opieką dyżurująca pielęgniarka.

- Wolałbym, żeby w rozporządzeniu była mowa o ilości pielęgniarek w przeliczeniu na osobodzień, czy ilość pacjentów przebywających na oddziale - rozważał prezes, dodając, że zarządzany przez niego szpital musiałby zwiększyć ilość zatrudnionych pielęgniarek o 1/4 według nowego wzoru wyliczeń.

Jego zdaniem należałoby raczej w pewnych sytuacjach zatrudniać opiekunki medyczne, które co prawda nie wyręczą pielęgniarek, ale mogą je znacznie odciążyć od czynności, których pielęgniarki wykonywać nie powinny. - Stąd na regulacje dotyczące obsad kadrowych spójrzmy nieco szerzej, aby umożliwić bardziej elastyczne planowanie zatrudnienia - proponował.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH