Szpitale pediatryczne: wciąż potrzebne są inwestycje

Szpitale pediatryczne wciąż potrzebują inwestycji - takie wnioski m.in. wynikają z analizy zmian strukturalnych w specjalistycznych szpitalach pediatrycznych w latach 2005-2011.

W  materiale przedstawiono dane dotyczące bezpieczeństwa opieki nad pacjentami oraz zaawansowanie inwestycji związanych z dostosowaniem placówek do wymaganych przez resort zdrowia standardów w podmiotach leczniczych. 

Analiza przygotowana przez dr Krystynę Piskorz-Ogórek, dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, została oparta na ankietach wysłanych w I kwartale 2012 r. do 22 szpitali pediatrycznych, na które odpowiedziało 17 lecznic, w tym 11 szpitali wojewódzkich, 5 szpitali uniwersyteckich oraz jeden instytut.

Z informacji udostępnionych przez 17 lecznic wynika, że w trakcie rozbudowy bazy szpitalnej bądź budowy w 2012 roku jest lub było 6 szpitali pediatrycznych: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Szpital Dziecięcy w Warszawie ul. Niekłańska, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie (inwestycja zakończona w listopadzie 2012 r.), Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, Szpital Dziecięcy we Wrocławiu (inwestycja zakończona II poł. 2012).

W 1 szpitalu - w Dziekanowie Leśnym - trwały prace adaptacyjne, modernizacja źródeł zasilania, tlenowni, bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni (inwestycję zakończono w  2012 roku). W 2 szpitalach rozbudowa jest planowana (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku).

Wśród podstawowych potrzeb dostosowawczych wynikających z wymagań fachowych i sanitarnych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia 17 badanych szpitali podaje: wymiany sprzętu, w jednej placówce utworzenie oddziału rehabilitacyjnego, dostosowanie oddziałów szpitalnych i bloków operacyjnych do wymaganych standardów, dokończenie termomodernizacji, dostosowanie lecznic do potrzeb niepełnosprawnych. 

Wśród źródeł finansowania inwestycji wpływających na poprawę warunków strukturalnych dominują środki z projektów unijnych, środki z funduszy ochrony środowiska, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, organów założycielskich, budżetowe, środki pochodzące z darowizn Fundacji oraz środki własne szpitali.  

Mimo iż szpitale są w trakcie inwestycji i część zadań dostosowawczych wykonano, mają jeszcze oszacowane kosztowo kolejne potrzeby inwestycyjne (do roku 2016) wynikające z konieczności dochowania standardów jakim powinny odpowiadać podmioty lecznicze.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH