Szpitale oszczędzają, salowe protestują

Nasilają się protesty salowych przeciwko zwolnieniom z pracy. Ich obowiązki przejmują firmy zewnętrzne. Według dyrekcji szpitali są one w stanie taniej świadczyć usługi.

Starachowice
Najnowszy protest głodowy trwa w zadłużonym na ok. 51 mln zł Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Kazimiera Tatarak z zakładowej Solidarności powiedziała PAP, że protestujące domagają się unieważnienia przetargu, który wyłonił firmę sprzątającą. Ma rozpocząć świadczenie usług 1 listopada.

Jej zdaniem konsekwencje przetargu będą takie, że salowe stracą prace.

Łódź
W czwartek (14 października) doszło do spotkania dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi z protestującymi salowymi. Połowa z nich (150 osób) ma przejść do firmy, która będzie odpowiedzialna za porządki i czystość.

– Dzięki zewnętrznej firmie sprzątającej możemy zaoszczędzić w przyszłym roku 4 miliony zł – powiedziała nam Adrianna Sikora, rzecznik szpitala. Dodała, że spotkanie miało charakter informacyjny, nie zakończyło się decyzjami.

Pieniądze są spore. Szpital im. Kopernika to największa placówka ochrony zdrowia w województwie w Łodzi. Jej zadłużenie sięga 100 mln zł. Ma 36 oddziałów, 950 łóżek, 61 poradni.

Salowe i tzw. bieliźniane boją się, że po przejściu do nowego pracodawcy stracą przywileje niższego personelu medycznego i będą zwykłymi sprzątaczkami.

Sosnowiec

Ich koleżanki z Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, to kolejne zapalne miejsce na mapie protestów – są już po lekcji u nowego pracodawcy. Spółdzielnia Inwalidów Naprzód przejęła salowe z początkiem września br. i poinformowała o zamiarze wypowiedzenia im dotychczasowych warunków płacowych, tj. o obniżeniu wynagrodzenia i odebraniu dodatku za wysługę lat. Pozwy trafiły do Sądu Pracy.

Dąbrowa Górnicza

Ta sama spółdzielnia przejęła salowe od firmy Aspen zajmującej się sprzątaniem w Szpitalu Specjalistycznym im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Spółdzielnia odmówiła jednak przejęcia pracownic na dotychczasowych zasadach, czyli zatrudnienia na czas nieokreślony.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH